Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Oznámil Zemanovu rakovinu, teď čelí žalobě a policejnímu vyšetřování

„Za chvíli skončí uzávěrka nominací na Hrad, takže je možno jít ven s pravdou o zdraví Miloše Zemana. Má rakovinu, metastáze na více místech, svoji diagnózu zná už cca 3 týdny, léčbu odmítl, prognóza 3–7 měsíců. Zdroj z pochopitelných důvodů nezveřejňuji. Konec hlášení,“ napsal loni 7. listopadu na svůj Facebook brněnský radní Svatopluk Bártík (hnutí Žít Brno).

Tímto výrokem o fatálním onemocnění prezidenta pár dní před tím, než skončila lhůta pro podání kandidatur rozbouřil brněnský politik veřejné mínění a nazlobil Hrad. Zemanovi právníci proto na Bártíka obratem podali trestní oznámení pro pomluvu, zároveň se obrátili i na civilní soud se žalobou na ochranu osobnosti, ve které po Bártíkovi požadují 5 milionů korun a omluvu.

Státní zástupce, který dostal trestní oznámení na starosti oznámil, že podání předal do rukou policie. „Ve věci byly policejním orgánem zahájeny úkony trestního řízení,“ sdělil náměstek Městského státního zastupitelství v Brně Ivo Hahn. Radnímu Bártíkovi v případě prokázání trestného činu pomluvy hrozí až dva roky vězení.

Sám Bártík svůj status o prezidentově zdraví nedlouho po zveřejnění smazal, lavinu prudkých reakcí už ovšem zastavit nešlo. Vězení se ale rozhodně nebojí: „Pro mě je to zcela všední situace, měl jsem v souvislosti se svou veřejnou a politickou činností na krku už patnáct trestních oznámení. Vše bylo odloženo,“ sdělil Bártík serveru lidovky.cz.

Zatímco v případném trestním řízení bude na státním zástupci, aby prokázal, že se brněnský radní dopustil pomluvy, v řízení na ochranu osobnosti bude muset naopak dokazovat Bártík, že o Zemanově zdraví měl pravdivé informace. Vzhledem k zásadě veřejnosti soudního řízení je tak možné, že během řešení žaloby bude k vidění Zemanova lékařská zpráva nebo jiná zdravotní dokumentace.

Miloš Zeman se k Bártíkově útoku vyjádřil během jednoho z rozhovorů pro TV Barrandov velmi stručně: „Ten člověk je svině, tohle se prostě nedělá.“