Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Studenti budou lidem v regionech pomáhat s existenčními problémy a vysvětlovat migraci a EU

Po skončení prezidentských voleb se rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller upevnil v názoru, že by se univerzity v Česku měly více zapojovat do veřejného života. Z pozice historika vnímá, jak je česká společnost rozdělená. Upozorňuje, že takové rozpolcení ve většině případech vygraduje. Politolog Tomáš Lebeda prohlásil, že mezi voliči z měst a vesnic vznikla propast. Občanům z města vadí chování lidí z vesnic, měli by podle něj uvažovat nad rovnoměrným přerozdělováním bohatství. Znovuzvolený prezident Miloš Zeman využil strachu mezi těmito občany ve zmiňovaných volbách.

Miller pomoc vidí v aktivní účasti svých kolegů a studentů při naslouchání lidem, kteří to potřebují, mimo univerzitní prostředí. Miller přišel s nápadem založit tzv. terénní univerzitu, o kterém se přesvědčil již po říjnových volbách do Sněmovny. V letošním roce bude jeho škola vysílat do regionů dobrovolníky z řad studentů medicíny, sociologie a práv, jejichž cílem bude řešit problémy s financemi v daných lokalitách. Tito dobrovolníci jsou inteligentní, vzdělávající se mladí lidé, kteří umí zodpovědět na škálu důležitých otázek jako je migrace nebo život v EU.

Miller se chce zaměřit převážně na oblast moravských Sudet. Je v kontaktu s rektory z jiných univerzit z celé ČR a spolupracuje i s neziskovými organizacemi. Sám se považuje za odchovance Sudet, který ví, jaké to je žít v odstrčených vesnicích se všemi problémy. Vysvětluje, že se blahobyt určitě netýká celé republiky, určité regiony jsou zasaženy lavinou exekucí.

Po zveřejnění výzvy na sociálních sítích se začali hlásit dobrovolníci sami. S Millerem pracují na správném určení tématu. Poté se rozdělí, a půjdou hledat jak mezi studenty na univerzity, tak mimo. V plánu mají i oslovit studentské spolky, starosty a domy seniorů ve vesnicích. Jejich hlavním cílem je nabídnout pomoc, ne je poučovat. Domnívá se, že situace ve společnosti není tak vyhrocená, jak se nám snaží namluvit sociální sítě.

Miller svojí angažovaností inspiroval i další rektory. Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy uvedl, že se o zavedení terénní univerzity bude jednat na zasedání České konference rektorů. Karlova univerzita je momentálně zaneprázdněná přípravou oslav 670. výročí univerzity a zároveň 100 let od založení republiky.