Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pozvánku na premiéru filmu Prezident Blaník dostalo 8 prezidentských kandidátů, Zemana nepozvali

Nový film Prezident Blaník režiséra Marka Najbrta mohli diváci poprvé zhlédnout v rámci jeho premiéry v kině Lucerna v Praze. Oficiální pozvání na premiéru obdrželo osm neúspěšných kandidátů na prezidenta, kteří o přízeň voličů bojovali v tzv. prezidentské kampani. Znovuzvolený prezident ČR Miloš Zeman opakovaně prohlašoval, že žádnou kampaň nedělá, pozvánku proto nedostal.

Bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš se přišel na film podívat se svojí ženou Evou. Byl překvapený, že mu nevadilo dívat se sám na sebe, jelikož ve filmu má svoji roli. Se svým výkonem se zdál být spokojený.

Tvůrce filmu Najbrt se v krátkém rozhovoru před začátkem premiéry svěřil, že byť byl scénář striktně daný, v mnoha scénách byli herci nuceni značně improvizovat, zejména při osobních setkáních s prezidentskými kandidáty. Dokonce řekl, že film dodělával na poslední chvíli o víkendu před plánovanou první projekcí. Vzhledem k tomu, že tvůrci chtěli film vypustit hned po volbách, nebylo kvůli postprodukci možné čekat až na výsledek 2. kola. Filmaři proto natočili dva různé závěry filmu, aby byli připraveni na vítězství jednoho i druhého kandidáta.

Do hlavní role Tondy Blaníka byl obsazen český herec Marek Daniel, který vzpomíná na pár vyhrocených momentů, například setkání se zakladatelem hnutí ANO Andrejem Babišem. Podle scénáře mu Daniel musel tykat, aby to vypadalo, že jsou staří dobří známí. Snažil se improvizovat a doufá, že si diváci ničeho neobvyklého nevšimli. Přiznal, že by na jedno pivo s hlavní postavou filmu nešel, protože jej zkrátka považuje za „blbce“.

V roli asistentky Blaníka Lenky můžeme vidět Halku Třešňákovou. Ta je za tuto příležitost vděčná, jelikož ji teď lidé poznávají i díky filmové roli, do té doby působila zejména na divadelních prknech. Nemůže si ovšem zvyknout na neustálé rozhovory pro bulvár, který podle ní zkresluje zodpovězené informace.

Kromě herců se diváci mohou ve filmu těšit na moderátora Jakuba Železného, dokumentaristku Helenu Třeštíkovou, kuchaře Romana Vaňka a experta na etiketu Ladislava Špačka. Ten svůj herecký výkon moc pozitivně nehodnotil, přišlo mu velmi náročné přijít na plac a začít spontánně natáčet bez větší přípravy. Nakonec ale připustil, že jeho vystoupení mohlo být daleko horší.