Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Slovenský prezident Kiska dorazil na otevření Českého domu v Koreji, Zeman se omluvil

V jihokorejském Pchjongčchangu dnes probíhá ceremoniální zahájení XXIII. zimních olympijských her, od dnešního dne také mohou čeští sportovci, fanoušci i zahraniční hosté oficiálně navštívit Český dům v olympijské vesnici.

Slavnostního otevření prostoru, kde mohou sportovci slavit své úspěchy, odpočívat nebo se setkávat s hosty a novináři se zúčastnili předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval, velvyslanec Tomáš Husák, předseda Senátu Milan Štěch a slovenský prezident Andrej Kiska.

Miloš Zeman prostřednictvím svého mluvčího dopředu avizoval, že cesta na olympiádu není v plánu. Premiér v demisi Andrej Babiš se rovněž do Jižní Koreje nechystá, což zdůvodnil tím, že na akcích v cizině by měli Česko reprezentovat především diplomaté, které si ve světě platí. „Všem (ministrům) jsem opět velice důrazně připomněl – stejně, jako když se řešilo, kdo poletí na olympiádu – že stát není cestovní kancelář,“ napsal Babiš na svém facebookovém profilu.

V úvodním projevu prezident Kiska vyzdvihl dobré a srdečné vztahy mezi oběma státy: „Neznám ve světě dvě země, dva národy, které by k sobě měly tak blízko jako Česko a Slovensko. Letos dokonce slavíme sté výročí vzniku našeho v minulosti tak úžasného Československa, které dnes reprezentují dva úžasné státy.“

„Je to svátek, kdy se zapomíná na předsudky vůči barvě pleti nebo náboženství. Všichni pod jednou střechou, v jedné vesnici sdílejí přátelství a úžasné sportovní zážitky. My na Slovensku vám vždy držíme palce, držte je i vy nám, a když budeme někdy bojovat proti sobě, třeba v hokeji, tak budeme samozřejmě fandit své zemi. Společně si ale přejme úžasné sportovní zážitky,“ dodal slovenský prezident.

České domy na olympiádách fungují od letních her v roce 1992 v Barceloně, veřejnosti byl ale přístup poprvé umožněn až na olympijských hrách v Londýně 2012.