Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pavel Fischer: Budu Zemanův stínový prezident

Neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Fischer nešetří kritikou na adresu znovuzvolené hlavy státu. Nelíbí se mu Zemanova pasivita a mlčení k výrokům představitelů hnutí SPD o koncentračním táboře v Letech. Nesouhlasí s přístupem prezidenta a premiéra v demisi Andreje Babiše, kteří se doposud nevyjádřili k názorům zpochybňujícím existenci onoho holokaustu. Je pevně rozhodnutý se před Zemana postavit v roli jeho stínového prezidenta. Nebude mlčet, když se mu nebude líbit jeho chování.

Fischer, který dříve působil jako velvyslanec ve Francii, nevyloučil, že se do diplomatické sféry vrátí. Zatím prý ale žádnou nabídku nedostal a ani si o ní neříká. Navíc mu je proti srsti představa, že bude muset z pozice diplomata ve světě podporovat a šířit myšlenky Miloše Zemana.

V prezidentských volbách získal 10,23 procenta hlasů, což jej oproti očekávání vyneslo na třetí místo. Volební kampaň považuje za kladnou zkušenost, protože se podle něj v jinak ospalé společnosti probudil zájem o společné věci, ať už veřejné, nebo politické. Díky získanému velkému počtu hlasů za relativně krátkou dobu zvažuje možnou kandidaturu v příštích volbách. Vzhledem k tomu, že neví, jaká budou tou dobou panovat témata, připouští, že nemusí být vhodným člověkem k reprezentaci naší země.

Po nahlédnutí do analýz došel Fischer k závěru, že Jiřímu Drahošovi pomohl v druhém kole získat nejvíce hlasů. Po prvním kole se pět neúspěšných uchazečů o křeslo na Hradě postavilo právě za Drahoše. Fischer zdůraznil, že Zemanovy voliče nedokázal přesvědčit sám Drahoš, ani jeho podporovatelé ve vládě. Myslí si, že ze strany Jiřího Drahoše zůstaly nezodpovězené některé otázky, které byly pro voliče zásadně důležité. Jako další chybu označil Drahošovu nepřítomnost v některých televizních debatách.

Fischer si je jistý, že Zeman zvítězil díky vyvolaném strachu, kdy voliče neustále ujišťoval, že je ochrání. Doslova rozpoutal paniku, kterou následně strategicky zužitkoval a perfektně využil slabých stránek svých soupeřů. Bývalý velvyslanec narážel na to, že hlavním motivem voleb byl podle všeho strach z budoucnosti. Domnívá se, že Zeman ve volbách zvítězil díky nekalým taktikám jeho okolí, které jednalo v rozporu s ústavou.