Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident nechá Babišovi i druhý pokus, přestože byl veden jako agent StB

Krajský soud v Bratislavě dnes zamítl žalobu Andreje Babiše, kterou se domáhal určení, že je v archivech komunistické tajné policie StB veden jako agent neoprávněně.

Je však třeba odlišit fakta od dezinterpretací, které některá média prezentují. Andrej Babiš se původně se svou žalobou obrátil na slovenský Ústav paměti národa. Nakonec verdikt Ústavního soudu v meritu věci konstatoval, že pokud by byl Babiš ve svazcích StB veden neoprávněně, ÚPN za to neodpovídá a není tedy oprávněn určovat, zda někdo byl nebo nebyl agentem StB, ačkoli archiv StB spravuje. Spor se tedy k bratislavskému krajskému soudu vrátil poté, co Ústavní soud zrušil předchozí rozhodnutí krajského i nejvyššího soudu, jež původně daly Babišovi za pravdu. Krajskému soudu tak nyní nezbývalo než verdikt Ústavního soudu potvrdit.

Babiš proto hodlá v soudních řízeních pokračovat: „Moji právníci se teď domluví, jestli budeme žalovat ministerstvo vnitra nebo Federální informační službu, nebo zda se obrátíme na Evropský soud pro lidská práva. Budeme žalovat až do smrti, protože jsme v právu.“

Prezident Miloš Zeman prostřednictvím svého mluvčího sdělil, že na jeho rozhodnutí svěřit Andreji Babišovi i druhý pokus o sestavení vlády se nic nemění. „Z hlediska postupu pana prezidenta tato zpráva neznamená žádnou změnu. Pan prezident ctí výsledek voleb a druhý pokus o sestavení vlády tedy patří předsedovi vítězného hnutí ANO,“ uvedl Jiří Ovčáček.

Takto shovívavý názor ale rozhodně nesdílí řada poslanců, namátkou uveďme vyjádření třeba Jana Farského (STAN): „Stíhaný pro podvod. Se sazbou až 10 let vězení. Bývalý člen KSČ. Zločinecké organizace, která zničila životy milionům lidí. Agent StB. Kterého do nedávna kryli kolegové StBáci. A to je jediný premiér pro naši zemi, na kterém trvá ANO i prezident Zeman,“ napsal na Twitteru. Neúspěšný kandidát na prezidenta Marek Hilšer zauvažoval: „Soud rozhodl, že Babiš je jako agent StB veden oprávněně. Jak nám tento člověk pomůže s výzvami budoucnosti?“ Poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti) pak v poněkud optimističtějším duchu napsal: „Česko 2018: Trestně stíhaný, soudem potvrzený agent STB je předseda vlády. Neztrácíme naději, před svítáním bývá nejtemněji.“