Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Ruský prezident Putin trpí vážnou chorobou, tvrdí list The Independent

Deník The Independent informoval o vážné nemoci ruského prezidenta Vladimíra Putina. V současné době hlava Ruska nepořádá žádné státní návštěvy, veřejná vystoupení ani cesty do zahraničí. V deníku se píše o jeho špatném zdravotním stavu. Údajně se měl zakašlávat a mluvit slabým hlasem s viditelnými problémy s dýcháním. V rámci předvolební cesty na Sibiř se měl zadrhávat i u veřejného projevu. Navíc prý působí nesoustředně a roztěkaně.

Zprávy informující o Putinově nedobrém zdravotním stavu proběhly tiskem již v roce 2012, kdy neočekávaně zrušil několik cest do ciziny a stáhl se na chvíli do soukromí. Kreml tehdy situaci vysvětlil tak, že si prezident léčil sportovní zranění z dřívějška. List Independent píše, že takovému vysvětlení tehdy věřil málokdo.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov tyto spekulace razantně odmítá. Oficiálně prohlásil, že Putin netrpí žádnou vážnou nemocí. Své prezidentské povinnosti prý plní v rezidenci Novo Ogarevo a postupuje podle svého pracovního plánu. Peskov sdělil, že za prezidentův nemocně znějící hlas může nachlazení a kašel. Pro některé bylo zavádějící i zrušení Putinova programu na tento týden, ke kterému podle jeho mluvčího došlo po nedělní havárii Saratovských aerolinií. Při pádu letadla zahynulo všech 71 lidí na palubě.

I přesto, že o sebe Putin pečuje, aktivně sportuje, vyhledává dobrodružství s nádechem nebezpečí, se šíří zprávy o tom, že nezvládne další funkční období. Letos přitom oslaví krásných 65 let.