Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Heslo „Stop imigrantům a Drahošovi“ je v pořádku, konstatoval Nejvyšší správní soud

Nejvyšší správní soud má jediný pravomoc rozhodnout o opakování voleb ve výjimečných případech nezákonností, které mohly hrubě ovlivnit jejich výsledky. Po prezidentských volbách soud obdržel cekem 61 stížností, dnes jednu z nich zamítl. Podali ji dohromady čtyři lidé z Prahy a týkala se vítěze voleb Miloše Zemana.

Stížnost směřovala proti plakátům a billboardům s heslem „Stop imigrantům a Drahošovi“, které se objevily před druhým kolem volby. Nejvyšší správní soud konstatoval, že na způsobu uchopení tématu migrace a tomto konkrétním sloganu neshledal nic protiprávního. Slogan soud sice označil za povrchní a prázdný, zároveň ale uvedl, že takových je mnoho dalších volebních hesel. Personalizace a zkratkovitost je podle názoru NSS v kampaních přípustná a migrace patří k zásadním tématům současnosti.

„Hypotéza, že mnozí voliči takto vyvolané emoci podlehli a že jen v důsledku tohoto (dílčího) prvku kampaně se rozhodli hlasovat pro vítězného kandidáta, je však spekulativní, a především v soudním řízení, nutně postaveném na faktech, nikoli dojmech, neuchopitelná,“ stojí v rozhodnutí soudu. Volič se podle verdiktu může nakonec rozhodnout jakkoli, podle mnoha různých kritérií, a takové plakáty a hesla nemohly ve výsledku hrubě ovlivnit výsledky voleb.

Dalšími stížnostmi se bude NSS ještě zabývat, zákonná lhůta pro rozhodnutí o nich končí 21. února.