Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Jiří Kajínek: Na prezidenta mám dobrou průpravu, seděl Zápotocký, Husák i Havel

Vítěz letošních prezidentských voleb Miloš Zeman sice ještě ani nesložil inaugurační slib do rukou předsedy Senátu, ale zdá se, že volební kampaň kontinuálně pokračuje. Několik osobností už totiž oznámilo svůj úmysl stát se jeho nástupcem. Mezi ně patří i nejznámější český trestanec Jiří Kajínek.

Kajínek, který byl odsouzen za dvojnásobnou nájemnou vraždu k doživotí se po 23 letech strávených ve vězení dočkal svobody díky milosti Miloše Zemana. Tento týden během besedy v Hodoníně prohlásil, že bude při příští volbě kandidovat na prezidenta. „Při příští volbě budu kandidovat na prezidenta. Vězení je pro to dobrá průprava,“ překvapil mnohé přítomné Kajínek.

Svoje předchozí odsouzení za překážku pro výkon prezidentského mandátu nepovažuje. „Seděl Antonín Zápotocký, Ludvík Svoboda, Gustáv Husák i Václav Havel. Nebyl bych tak zdaleka první,“ ohlédl se Kajínek za stoletou historií našeho státu.

Problémem podle něj nebude ani sehnat potřebný počet podpisů pro svoji kandidaturu. „Když jsem byl v Plzni, nabízeli mi tam, že mi seženou potřebných 50 tisíc podpisů už před letošní volbou. To jsem ale odmítl, protože kandidoval Miloš Zeman a proti němu se já rozhodně nikdy nepostavím. Vděčím mu za svobodu a samozřejmě jsem ho volil,“ sdělil.

Osvobozený vězeň Jiří Kajínek se po svém propuštění věnuje životu, píše druhou knihu a objíždí republiku s besedami. „V té první (knize – pozn.) mne mrzelo, že nemohla zaznít pravá jména. Vydavatel by měl totiž kvůli tomu problémy. Ve druhé knize ale už zazní. Vydám ji sám,“ plánuje. Kromě toho se snaží o obnovu procesu a očištění svého jména.