Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zemřel Miroslav Šlouf, muž, který stál za volebními úspěchy Miloše Zeman

V pátek odpoledne po dlouhé a těžké nemoci zemřel ve věku 69 let lobbista Miroslav Šlouf. Vystudovaný ekonom byl dlouhá léta jedním z nejbližších přátel Miloše Zemana a zásadním způsobem se zasloužil o jeho volební úspěchy, ať už v čele ČSSD nebo při první přímé volbě prezidenta.

Miroslav Šlouf se v politice začal pohybovat už v roce 1974, kdy se stal předsedou obvodního výboru SSM (Socialistický svaz mládeže) Prahy 3 a později předsedou Českého ústředního výboru SSM. V letech 1981 až 1992 byl dokonce poslancem České národní rady. Z KSČ vystoupil po 16 letech členství v roce 1991, o tři roky později se stal členem ČSSD.

Před parlamentními volbami v roce 1996, za předsednictví Miloše Zemana, vymyslel Šlouf legendární autobus Zemák, se kterým ČSSD objížděla v rámci předvolební kampaně celou republiku. Sociální demokracie pak ve volbách získala téměř 30 % hlasů.

Když se po neúspěchu v prezidentské volbě v roce 2003 Zeman stáhl do ústraní, Miroslav Šlouf se stal jeho pravou rukou, pomáhal mu se vším možným od lékařů po dopravu a také financoval jeho velký politický návrat. Počátkem roku 2008 byl Šlouf jedním ze zakladatelů sdružení Přátelé Miloše Zemana, jehož cílem bylo vynést Zemana na Hrad. Po vítězství v prezidentských volbách 2013 ale Zeman hodil Šloufa přes palubu, s čímž se on těžko vyrovnával a přestal se účastnit veřejného života.

Konec přátelství se Zemanem měl pravděpodobně více důvodů, jedním z nich byl ale zřejmě Šloufův kontroverzní „druhý život“. Jako Zemanův poradce na Úřadu vlády se stýkal s později zavražděným bossem podsvětí Františkem Mrázkem a dalšími podnikateli, kteří se pohybovali kolem hrany zákona. V minulosti také doporučil Janu Kavanovi, aby na ministerstvo zahraničí přijal Karla Srbu, který si následně objednal nájemnou vraždu novinářky Sabiny Slonkové.

Na dotaz, zda se prezident zúčastní pohřbu svého někdejšího věrného souputníka odpověděl jeho mluvčí Jiří Ovčáček: „Pan prezident na pohřeb Miroslava Šloufa, který dnes (16. února – pozn.) skonal, zašle smuteční kytičku“.