Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident vystoupí na sjezdu KSČM, podle komunistů tím potvrdí, že jsou demokraté

Komunisté se rozhodli zorganizovat mimořádný sjezd strany minulý rok na podzim po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny. Je to poprvé, co se na sjezdu objeví se svým projevem prezident republiky. Sjezd je naplánovaný na 21. dubna 2018 do Nymburka. Jedná se o mimořádný sjezd svolaný kvůli nejhorším výsledkům ve volbách od vzniku strany.

V současnosti Česká republika vzpomíná na 70. výročí února 1948, tedy roku, kdy se komunisté chopili moci. Podle tiskového mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka byl Zeman na dubnový sjezd pozván předsedou strany Vojtěchem Filipem. Pozvání přijal v době, kdy se ANO snaží jednat o podpoře pro druhý pokus o sestavení nové vlády. Komunisté se již několikrát nechali slyšet, že pokud dojde ke splnění programových požadavků, novou vládu podpoří. Navíc to vypadá, že prezident s případnou koalicí souhlasí. Filip uvedl, že na sjezdu nehodlá obhajovat svou funkci předsedy strany.

Zeman by si přál, aby byla vláda sestavena do letních prázdnin. Podle lídra komunistů Filipa jednání o spolupráci s ANO příliš nepokročila. Nejvíce se názory liší v oblasti zahraničí politiky. O podpoře nové vlády Andreje Babiše diskutoval Filip se samotným prezidentem během meetingu. Dodal, že se Zeman nejvíce zajímal o názor komunistů na novou vládu a jednotlivé kroky. Konstatoval, že s ANO zatím nedospěli ke shodě v otázce daňového systému, i když dochází k pokroku v otázkách zvyšování minimální mzdy.

Místopředseda strany Jiří Dolejš je návštěvou prezidenta nadšený. Je rád, že i přes nedobré výsledky ve volbách mají komunisté důležitou roli ve společnosti. Je patrné, že Zeman komunistickou stranu vnímá jako legitimní součást demokratického spektra v Česku. Na podobném názoru se shodne i politolog Pavel Šaradín, který se domnívá, že v očích hlavy státu je KSČM řádná demokratická strana. Myslí si, že svojí osobní návštěvou tak Zeman děkuje komunistům za vstřícný postoj k ANO.

Miloš Zeman má již za sebou sjezd ČSSD, který navštívil o víkendu. Podle Dolejše pokračuje v návštěvách sjezdu důležitých stran. Po jednání s Filipem měl Zeman diskutovat se šéfem SPD Tomiem Okamurou, který se chtěl ujistit, jaký formát vlády hlava státu upřednostňuje s tím, v jaké roli vidí konkrétní politické strany.