Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Miloš Zeman může složit slib, Nejvyšší správní soud zamítl všechny stížnosti na volby

Tento týden ve středu Nejvyšší správní soud zamítl poslední čtyři stížnosti ohledně druhé přímé volby prezidenta a definitivně tak nevyhověl žádnému ze 70 podnětů. Podle předsedy volebního senátu Tomáše Langáška je vše připraveno tak, aby znovuzvolený prezident Miloš Zeman mohl složit slavnostní slib.

Většina stížností se týkala Zemanovy volební kampaně, například spojování protikandidáta Jiřího Drahoše s migrací nebo neprůhledného financování prostřednictvím spolku Přátelé Miloše Zemana. Dalším trnem v oku byly Zemanovy návštěvy krajů nebo vystupování v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. Je totiž obtížné rozlišit, kdy je hlava státu v médiích v roli prezidenta, a kdy v roli uchazeče o prezidentské křeslo. Jeden ze soudců Pavel Molek v takzvaném separátním stanovisku uvedl, že Zemanovo oznámení o kandidatuře v těsné návaznosti na účast v televizním pořadu nebylo v pořádku. Podle něj se „jednalo o postup v rozporu s požadavkem vyváženosti a objektivnosti rozhlasového a televizního vysílání.“

Langášek zpětně kampaň hodnotí jako matoucí a drsnou, i když připouští, že takové kampaně prostě bývají. Je zřejmé, že volební hesla jsou svým způsobem nadsazená. Letošní kampaň srovnával s tou před pěti lety, o které řekl, že byla ostřejší, což konstatoval i soud o tehdejším inzerátu před druhým kolem voleb, který šel tvrdě proti osobě Karla Schwarzenberga. V případě inzerátu „Stop migrantům a Drahošovi“ soud rozhodl, že v něm nespatřuje nezákonnost.

Soud má pravomoc zrušit platnost volby pouze ve výjimečných případech, jakmile dojde k „hrubému“ porušení zákona s prokázaným vlivem na výsledek voleb. Langášek je přesvědčen, že právě ovlivnění výsledku je velmi těžké na dokazování. V porovnání s dřívější úpravou zákona je ta současná přísnější, jelikož vyžaduje prokázaný účinek.

Letošní rok dal Nejvyššímu správnímu soudu pořádně zabrat. Opakovaně řešil financování prezidentských kampaní. Mnohým kritikům Zemana se nelíbil fakt, že hlava státu zveřejnila jména dárců až v poslední předvolební debatě v televizi. Je pravda, že současná úprava zákona kandidátům umožňuje nesdělovat původ peněz, pokud je uchazeč obeznámený tím, že kampaň v jeho prospěch vede zčásti nebo úplně třetí osoba.