Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman tlačí na vydání hackera Nikulina do Ruska, dvakrát lobboval u Pelikána

Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán se rozpovídal s novináři o svých jednáních s prezidentem ČR Milošem Zemanem. Prozradil, že se s ním od počátku nového roku sešel už dvakrát. Zeman má údajně značný zájem na tom, aby Pelikán nevydával ruského hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států amerických, ale do Ruska. O společných jednáních Pelikána se Zemanem měl vědět i premiér v demisi Andrej Babiš. Ten přitom asi před dvěma týdny oznámil, že by byl raději, kdyby byl obviněný hacker vydaný do USA. Tehdy dodal, že konečný verdikt ale ovlivnit nemůže.

Hradní kancléř Vratislav Mynář rovněž neotálel a zašel osobně za Pelikánem zkraje minulého týdne. Bez bližších detailů se Mynář svěřil, že ministrovi předal dopis od Nikulinovy matky. V  dopise se píše o synově invaliditě a smrti jeho staršího bratra. Českého prezidenta v něm matka žádá o pomoc, jelikož si myslí, že česká policie nepostupovala v synově případu zákonně. Na závěr napsala, že „mladší syn dal přednost pravdě před slibovaným prospěchem ve svých 30 letech.“

Do celé kauzy je zapleten advokát zadrženého Vladimir Makejev, který v nedávném rozhovoru pro ruský list prohlásil, že je velmi důležité informovat o detailech případu hlavu českého státu Miloše Zemana. Domnívá se, že onen dopis může značně zamíchat Nikulinovými kartami.

Hacker byl zadržen na podzim před dvěma lety v Praze českou policií, která postupovala podle amerického zatykače. V Americe je podezřelý z útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring spolu s Dropboxem, který funguje jako webové úložiště. O vydání jeho osoby žádají jak Rusko, tak USA. Nikulin do USA jet nechce, bojí se prý, že tam bude odsouzen nespravedlivě. Přípustnost vydání do obou zemí potvrdily české soudy. Konečné slovo bude mít právě český ministr spravedlnosti.

Zeman má u Pelikána vroubek kvůli pořadu Týden s prezidentem, kde ministra otevřeně kritizoval za jeho výroky o tom, že je hnutí SPD podle něj fašistickou stranou. Rýpnul si, že Pelikán by si měl doplnit znalosti historie, když porovnává fašismus a nacismus. Šéf hnutí Tomio Okamura chce kvůli tomuto výroku dokonce na Pelikána podat trestní oznámení.