Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Česko propustilo zadrženého kurdského politika, který má stát v čele teroristické organizace

Pražský soud dnes nakonec i přes oficiální žádost Turecka o vydání propustil kurdského politika Sáliha Muslima na svobodu. Muslima zatkla česká policie během víkendu, kdy postupovala podle zatykače, který vydal Interpol na popud vlády v Turecku. Ankara označila zatčeného za nejhledanějšího teroristu na seznamu hledaných zločinců. Do minulého roku pracoval ve vedení kurdské Strany demokratické unie (PYD).

Turecká agentura Anadolu na začátku týdne oznámila, že probíhají jednání o vydání jeho osoby do Turecka se zástupci ČR. Agentura se rovněž rozepsala o tom, že na Muslimovo vydání byla vypsána odměna v hodnotě téměř 20 milionů korun tureckým ministerstvem vnitra. Dle dostupných informací Česko požádalo o všechny dokumenty k případu, aby mohlo rozhodnout o extradici. Státní zastupitelství navrhovalo vzít Muslima do předběžné vazby, kde by čekal na extradiční řízení. Ze soudní síně ale nakonec odešel svobodný se slibem soudu, že se bude účastnit všech dalších úkonů a že neopustí Evropskou unii.

Turecko tvrdí, že je PYD součástí turecké Strany kurdských pracujících (PKK), která se řadí k teroristickým organizacím. Proto očekává dle slov Bozdaga, že bude vůdce teroristické skupiny vydán do Turecka na základě právních podmínek platných mezi oběma zeměmi.

PYD má ozbrojené křídlo, a to milice Lidové obranné jednotky (YPG) působící i v Sýrii na porážce teroristického Islámského státu. V tomto boji je Amerika měla za své spojence. Před dvěma lety došlo k otevření evropského zastoupení této milice v Praze. České ministerstvo zahraničí tento krok tehdy komentovalo slovy, že český stát rozhodně neuznává syrský Kurdistán jako politickou reprezentaci. Nicméně v tom stejném roce svoji činnost kancelář YPG ukončila.

Kancléřka Angela Merkelová již kdysi kritizovala Turecko za využívání zatykačů Interpolu. Turci totiž požadovali vydání německého spisovatele zadrženého ve Španělsku. Po několika významných protestech byl nakonec o den později propuštěn. Turecko se po neúspěšném puči v roce 2016 snažilo o zatčení několika lidí v Evropě.

Opačná situace nastala v případě dvou Čechů loni, kdy je turecký soud poslal do vězení na více než šest let z důvodu spolupráce se syrskými Kurdy. Obviněná Markéta Všelichová a Miroslav Farkas měli údajně kontakty s kurdskými milicemi, jež Ankara považuje za teroristické uskupení. Nyní se nabízela možnost jejich výměny za Sáliha Muslima, takovou možnost ale česká i turecká strana ještě před rozhodnutím o propuštění Muslima zásadně vyloučila.