Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Klausovo vzdělávací centrum musí vrátit 400 tisíc, podle soudu je dostalo neférově

Bývalý prezident Václav Klaus založil v 90. letech institut Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP). Cílem vzdělávacího a výzkumného institutu (tzv. think tanku) je šíření a podpora myšlenek velkých osobností liberálního myšlení. Centrum je financováno z dobrovolných příspěvků soukromých osob.

Vrchní soud v Praze tento týden rozhodl, že CEP musí vrátit 400 tisíc korun, které dostalo za dluhopisy petrochemické firmy Via Chem. Tato firma skončila v insolvenci a zanechala po sobě dluhy ve výši několika milionů korun. Vzhledem k tomu, že Klausův vzdělávací institut peníze obdržel, zatímco ostatní věřitelé Via Chem jako radnice v Praze 6, 10 a 13 nebo město Sokolov přišli zkrátka, soud rozhodl, že to nebylo férové jednání.

V kauze figuruje nechvalně známá firma Key Investment, jejímž prostřednictvím firma Via Chem prodávala na trhu dluhopisy v hodnotě stovek milionů korun. Když se firma ocitla v insolvenci, vyšlo najevo, že zmiňované dluhopisy jsou bezcenné. Ve spojitosti s těmito machinacemi čelí policejnímu vyšetřování 14 lidí. CEP měl „štěstí“, jelikož odprodal své dluhopisy zpět Via Chem ještě před jejím krachem, navíc za plnou cenu. Konkrétně se jednalo o čtyři akcie po sto tisících korunách.

Problém ale spočívá v tom, že Via Chem dlužil na všechny strany už v době, kdy odkupoval nazpět své dluhopisy od CEP. Vrchní soud proto rozhodl, že tím bylo CEP zvýhodněno před ostatními věřiteli. Klausův institut je tak nucen vrátit celých 400 tisíc korun.

Právní zástupce CEP Miroslav Zamiška prohlásil, že institut respektuje český právní řád a s tím spojená rozhodnutí soudu, a proto po obdržení rozsudku CEP obratem zaplatilo všechny finanční povinnosti. I přesto s tímto rozhodnutím CEP nesouhlasí a odvolalo se k Nejvyššímu soudu. Na jeho vyjádření se zatím čeká.