Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Bývalé jihokorejské prezidentce hrozí až třicet let za mřížemi a pokuta ve výši 2,9 miliard korun

Třicet let vězení a pokuta ve výši 118,5 miliardy wonů, tedy 2,9 miliardy korun, to jsou požadavky prokuratury pro bývalou prezidentku Jižní Koreji Pak Kun-hje. V minulém roce na ni byla podána žaloba z důvodu zneužití moci, korupce a úniku státního tajemství. Bývalý prezidentka byla rovněž obviněna ze zpronevěry 73 milionů korun z fondů tajných služeb. Svou vinu ovšem popírá.

V úterý se konalo soudní stání, kterého se Pak osobně nezúčastnila. Nejedná se o výjimku, k soudu nepřišla od října kvůli osobnímu protestu. Soud jí tak prodloužil trest o šest měsíců. Stát jí navíc přidělil obhájce, se kterými se exprezidentka odmítá potkat. Soud v Soulu měl stanovit datum, kdy vynese oficiální rozsudek. Před soudní budovou demonstrovaly stovky příznivců Pakové, aby jí vyjádřili podporu.

Kauza s korupcí nabrala rychlý spád před dvěma lety, díky němuž byla Pak okamžitě odvolána ze své funkce prezidentky. Za nitky tahala údajně její důvěrnice Čche Son-sil. Za porušení zákona jí soud udělil dvacet let odnětí svobody. Hlavním důvodem obvinění je aktivita obou dam v obchodování s velkými firmami jako Samsung, Lotte a SK, od kterých dostaly nadace vedené Silovou 1,1 miliardy korun výměnou za různé benefity. Trestu neunikl ani dědic Samsungu I Če-jong, který těmto nadacím zaslal více než 140 milionů korun. Dcera Čche Son-silové byla jednou z účastnic olympiády v jezdectví, a tak měly jít tyto peníze na koupi nového koně. Z dostupných informací vyplývá, že se celkem jednalo o úplatky ve výši 850 milionů korun.

V případě, že ji soud shledá vinnou, půjde již o třetího vysokého představitele Jižní Koreje, který čelil obviněním z trestných činů. Před Pak Kun-hje už byli odsouzeni dva prezidenti, oba bývalí armádní generálové, kteří byli zapletení do převratu a masakru civilistů v 80. letech.