Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman udělil devátou milost, odpustil trest za tragickou nehodu

Před prezidentskými volbami v roce 2013 Miloš Zeman prohlásil, že pokud se stane prezidentem, nebude udělovat milosti, s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů. Po svém prvním zvolení pak Zeman celou agendu milostí převedl na ministerstvo spravedlnosti, které jednotlivé žádosti posuzuje a Hradu pak překládá jen ty, jež splňují stanovené podmínky – pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí.

Včera Miloš Zeman udělil milost muži, který způsobil dopravní nehodu, při níž zemřela jeho manželka a syn. Druhé nezletilé dítě nehodu přežilo. Muž byl odsouzen k trestu odnětí svobody za ohrožení pod vlivem návykové látky a za usmrcení z nedbalosti. Přeživší nezletilé dítě tak de facto přišlo o všechny členy své rodiny.

Ač tento případ nesplňuje deklarované Zemanovy podmínky, přesto se prezident vzhledem k mimořádně tragickým okolnostem případu rozhodl využít svého práva udělit milost. „Vyhověl tím jak prosbám a přáním ostatních pozůstalých, kteří nyní o nezletilého po dobu uvěznění jeho otce pečují, tak i četným přímluvám řady osob z místa bydliště omilostněného, učiněných již v průběhu trestního řízení,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman při uvažování o výjimce ze svých pravidel přihlédl i k tomu, že dopravní nehoda nezpůsobila zranění či škodu nikomu dalšímu, řidič neměl nikdy žádný problém se zákonem a do vězení nastoupil dobrovolně. Prezident odůvodnil své rozhodnutí tím, že usmrcením manželky a syna je doživotně nejpřísněji potrestán právě řidič a jeho druhý malý syn. „Z humánního hlediska se proto jakékoliv jeho další potrestání zdá jako zcela nadbytečné a z pohledu nezletilého dítěte, které uvězněním otce přišlo o svoji poslední nejbližší osobu, jako velmi kruté, a navíc s trvalým negativním dopadem na jeho další psychický vývoj,“ doplnil Ovčáček. Sedmiletý zákaz řízení ale prezident muži neodpustil.

I přes toto gesto dobré vůle udělil prezident Zeman daleko nejméně milostí ze všech demokratických prezidentů. Odpuštění trestu za tragickou nehodu je Zemanovou devátou milostí za dobu jeho úřadování na Hradě. Jeho předchůdce Václav Klaus kromě závěrečné amnestie udělil individuální milost 412 lidem, prezident Václav Havel pak kromě počáteční amnestie odpustil trest 1247 lidem.