Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Svět se již seznamuje s údajnou náhradnicí Angely Merkelové

Úspěšná politička ze Sárska Annegret Kramp-Karrenbauerová by mohla v budoucnu nahradit Angelu Merkelovou. Nově byla zvolena na začátku minulého týdne do funkce generálního tajemníka strany CDU. Získala úctyhodných 98,8 % hlasů. Dosud působila na pozici kancléřky spolkové republiky Sársko.

I přes neblahý výsledek CDU ve volbách a neúspěšnému koaličnímu vyjednávání se Zelenými a FDP se u moci v Německu stále drží Angela Merkelová. Oficiálně se postaví do čela vlády už počtvrté v pořadí. Dle dostupných informací se již hovoří o jejím nástupci. Německá média vkládají největší naděje právě do Karrenbauerové. Deník Zeit ji dokonce označil za „novou silnou ženu v CDU“.

Na novém postu se od sárské premiérky očekává podpora CDU na období po Merkelové. Počítá s tím, že se její názor bude od Angely občas lišit. Obě jsou rozhodnuté o případných konfliktech diskutovat. S touto nabytou pozicí je spokojená, jelikož jak sama říká, „ve své politické kariéře již dosáhla mnohé“.

Přitom se o ní a Merkelové mluví jako o spojenkyních. Již dříve všichni očekávali, že jí spadne do klína funkce ve vládě. Vypadá to ale, že se Karrenbaeurová do Berlína ze Sárska stejně přesune vzhledem k jmenování do nové pozice. Klade důraz na to, aby se vedení strany soustředilo na bližší diskuze s voliči o upuštění od jaderné energie. Dále by voliče nechala hlasovat o manželství homosexuálů nebo o otevření hranic migrantům.

Možná budoucí kancléřka země zdůrazňuje, že nechce Merkelové dělat „druhé housle“. V rozhovoru pro magazín Spiegel uvedla, že ji zajímá, například, ministerstvo školství. Hájí se tak proti nařčení, že odmítá být součástí vlády. Dodala, že s Merkelovou udržují kvalitní a vyrovnaný vztah. Bojují za hmatatelné výsledky a nalezení svobody. O spekulaci, že z ní bude druhá Merkelová, tvrdí, že je nesmyslná.