Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Kroky Donalda Trumpa znechutily dalšího zahraničního politika

Britská premiérka Theresa Mayová nesouhlasí se zvýšením cla na dovoz ocele a hliníku, o kterém v těchto dnech hovoří prezident Spojených Států Amerických Donald Trump. Svoji nelibost vůči jeho plánu vyjádřila v telefonním rozhovoru, který vedla právě s šéfem Bílého domu.

Celá kauza odstartovala minulý týden ve čtvrtek, kdy Trump vydal prohlášení, že chce tento týden formálně oznámit zavedení cel ve výši 25 % na dovoz ocele spolu s 10 % na dovoz hliníku. Jeho cílem je údajně ochrana pracovních míst po celé Americe. Nápad se nezamlouvá jak Američanům, tak celému zahraničí. I když své vystoupení věnoval spíše Číňanům, případné uvalení cel by mělo vliv i na důležité importy z Kanady, Mexika, Jižní Koreje, Japonska, či Evropské unie.

Den po Trumpově oficiálním oznámení se Evropská unie nechala slyšet, že nad zavedením cel ve výši 25 procent přemýšlí, ovšem pouze na dovoz průmyslové a zemědělské produkce z USA v hodnotě sčítající 3,5 miliardu dolarů, tedy více než 72 miliardy korun. „Nepřeji si obchodní válku s USA, což neznamená, že přestanu hájit své zájmy, “ říká mluvčí Všečínského shromáždění lidových zástupců.

Tisková mluvčí Mayové se rozpovídala o průběhu zmiňovaného telefonátu. Britská premiérka se v něm údajně snažila zdůraznit, jak moc se jí onen návrh nelíbí. Dodala, že celosvětová nadkapacita produkce by mohla mít vhodnější řešení, a to úmluvu mezi všemi zúčastněnými stranami.

Americká hlava státu si přes veškerou kritiku jde tvrdě za svým a svůj návrh nehodlá měnit. Neplánuje žádnou zemi osvobodit od cel. Ekonomický poradce pracující pro Bílý dům, Peter Navarro, sdělil, že momentálně nejsou ve hře žádné výjimky vůči jakékoli zemi.