Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

První dáma USA je majitelkou EB-1 víza určeného pro významné vědce nebo sportovce

Manželé Trumpovi se zdají být docela protichůdní. Zatímco americký prezident Donald Trump veřejně bojuje proti migraci, jeho žena Melania získala prestižní přistěhovalecké vízum v programu EB-1. Díky tomuto vízu může první dáma a jeho majitelé žít ve Spojených Státech legálně natrvalo. Zprávu jako první zveřejnil deník The Washington Post již minulý čtvrtek.

Melania původem pochází ze Slovinska, odkud se do USA přistěhovala v roce 2001. O čtyři roky později následoval sňatek se současným prezidentem Spojených Států. Vízum může pomoct i jejím rodičům, pokud by chtěli mít americké občanství. Momentálně mají schválený pouze trvalý pobyt. Podle Donalda se jedná o tzv. řetězovou migraci.

Tento program je okolí možná povědomější pod názvem Einsteinovské vízum, které cílí zejména na lidi s místem narození v zahraničí, a navíc ze kterých má USA obrovský prospěch. Vízum nejčastěji dostávají vědci, sportovci na olympijské úrovni a významní umělci.

Není jasné, z jakého důvodu toto vízum obdržela právě Melania. Z dostupných informací vyplývá, že nikdy nepracovala jako uznávaná vědkyně nebo sportovkyně, i když kdysi působila jako úspěšná modelka. Řada amerických deníků v těchto dnech adresuje kousavé poznámky směřované první dámě o tom, zda modelingová činnost představuje pro Ameriku mimořádný přínos. Kauza je o to zajímavější, když se vezmou v potaz veškeré požadavky k získání takového víza. Žadatelé jsou jednak povinni doložit historii svých úspěchů, mezi které se řadí, například, Pulitzerova cena, Oscar nebo olympijská medaile. Hlavním požadavkem je tedy národní uznání daného kandidáta v programu EB-1, pokud možno trvalé.

Merrill R. Cohen, imigrační právník, konstatoval, že není schopen zhodnotit, zda si Trumpova manželka skutečně vízum v programu zasloužila, dokud se mu do rukou nedostane její oficiální žádost, která bohužel není dostupná. Naopak advokátka první dámy Michael Wildes se nechala slyšet, že prezidentova žena prokazuje všechny kvalifikace, které jsou potřebné k získání EB-1.