Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Petr Mlsna na pozici ministra spravedlnosti v příští vládě?

Heslo současné vlády, kterou řídí premiér v demisi Andrej Babiš, zní: „Funguj jako jeden tým. “ Zdá se, že ministr spravedlnosti Robert Pelikán je odlišného názoru. Byť je členem hnutí ANO, postavil se proti jmenování komunisty Zdeňka Ondráčka do čela GIBS, a odsoudil rovněž skutečnost, že předseda SPD Tomio Okamura zůstane ve vedení dolní komory. Přičemž Ondráček byl zvolen právě díky hlasům ANO.

Lidovky.cz přišly se zajímavou informací, že se Andrej Babiš měl údajně dohodnout s hlavou ČR na politikovi, který nahradí Pelikána ve funkci ministra spravedlnosti, jakmile bude u moci příští vláda, jinými slovy měli diskutovat o jeho nástupci. Opěvovaným adeptem by měl být právník a náměstek vnitra Petr Mlsna, který ve státní správě působí dlouhodobě.

Zájem prezidenta Miloše Zemana o Pelikánova nástupce stoupl zejména kvůli kauze s vydáním ruského hackera Nikulina, o které se hojně píše ve světových i českých médiích. Rusové usilují o jeho vydání do Ruska, a Hrad je tomu více než nakloněn. Momentálně Pelikán čeká na to, až bude moct rozhodnout o jeho vydání. „Zvážím zejména závažnost těch daných trestných činů, a to, zda ty země aktivně žádaly o něj, nebo zda si vzpomněly až později, “ nechal se slyšet ministr spravedlnosti. Rovněž ve sněmovně potvrdil, že jej sám Zeman důrazně žádal o vydání Nikulina do Ruska. Určitě ale podle něj nešlo o nátlak.

České soudy již potvrdily přípustnost Nikulinova vydání jak do Ruska, tak do USA. Zadržený Rus by si přál odjet do rodného Ruska, jelikož věří, že se mu v Americe nedostane spravedlivého odsouzení. Nikulin byl chycen českými policisty před dvěma lety v Praze na základě amerického zatykače, ve kterém stojí, že je podezřelý z 9 trestných činů z let 2012-2013, kterých se dopustil na sociální síti LinkedIn a Formspring spolu s Dropboxem.