Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vladimír Putin: „Za manipulaci amerických voleb mohou nejspíš Židé s ruským občanstvím. “

Ruský prezident Vladimír Putin pobouřil americké zákonodárce spolu s židovskými organizacemi se svým výrokem ohledně manipulace prezidentských voleb ve Spojených Státech Amerických. V rozhovoru pro stanici NBC se Putin svěřil, že za ovlivňováním voleb v USA stojí „Židé s ruským občanstvím“.

Tito Židé měli údajně zmanipulovat americkou veřejnost, aby ve volbách zvítězil současný prezident Donald Trump. Putin připustil, že za snahu podkopat důvěru Američanům v období voleb může nést zodpovědnost kdokoli, razantně ale odmítá nařčení, že by viníkem byli právě Rusové. Doslova řekl, „že se možná jedná o Ukrajince, Tatary nebo Židy s ruským občanstvím. “ Hlava ruského státu rovněž přišla s nápadem, že volby možná ovlivňovali Rusové, kteří byli placení americkou vládou. Zmínil i státy jako Francie, Německo, či Asie.

Deník Washington Post konstatoval, že se veřejnosti nejvíce dotklo Putinovo tvrzení o ruských Židech, kteří v jeho očích zjevně nejsou právoplatnými občany Ruska. Zadělal si tak na značné problémy s širokou veřejností, jelikož připomněl dlouhou historii ruského antisemitismu. Deník také napsal, že se americký prezident Trump odmítá k celé kauze vyjádřit. I v minulosti bylo patrné, že se mu do kritiky ruského protějšku příliš nechce. Jeho mlčení se nelíbí ani demokratickému senátorovi Richardu Blumenthalovi.

Výkonný ředitel Ligy proti hanobení Jonathan Greenblatt se nechal slyšet, že Putin začal hru na obviňování poté, co ukázal prstem na Židy a další menšiny ve vlastní zemi. Spolu s Greenblattem se do Putina pustila i Americká židovská komise, která prohlásila, že oním výrokem Putin opět otevřel bolestivou historii židovství. Greenblatt se rozpovídal o falešném dokumentu ruského původu, tzv. Protokolu sionských mudrců, o údajném plánu na židovskou světovládu, která na začátku 20. století formovala moderní antisemitismus až po období holocaustu.

Paradoxní je, že když se Putin dostal v Rusku k moci, obdržel dopis od amerických senátorů na pomoc ruským Židům. A Putin se skutečně angažoval. Veřejně vystupoval proti popírání holocaustu a pozval zpět do země Židy, kteří byli nuceni Rusko opustit kvůli tehdejším Sovětům.

Deník Haaretz odvážně započal diskuzi na téma ruské společnosti a Židů. Zdá se, že prokremelský web kdysi zveřejnil esej, která podle vzoru zmiňovaného dokumentu vinila Židy za celosvětový zmatek. Z čehož vyplývá, že zatímco se ruská hlava snažila pracovat na image státu jako bezpečného místa pro uprchlíky před antisemitskými skupinami, jeho vláda tajně spolupracovala se stejnými skupinami, aby narušila demokratické systémy v zemi.