Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Trump chce vybudovat průhlednou a nezdolnou zeď podél americko-mexické hranice.

Prezident Spojených Států Amerických Donald Trump na začátku tohoto týdne zavítal do teplé Kalifornie, kde si prohlížel návrhy zdi, která má stát na hranicích s Mexikem. Celkem měl k nahlédnutí osm prototypů s různou výškou za použití odlišných materiálů. Z dostupných informací vyplývá, že se Trump nejvíce pídil po kvalitě, a tudíž odolnosti těchto stěn, zda je někdo dokáže přelézt a zdolat. Jako důležité vnímá i průzor na druhou stranu.

Jednotlivé návrhy zdí sahají až do výše 9 metrů, z toho čtyři z nich jsou postaveny z betonu. Trumpova otázka na možnost překonání těchto zdí není překvapující vzhledem k tomu, že ji staví kvůli nelegálním přistěhovalcům. Někteří z nich jsou totiž schopní stěnu přelézt jako horolezci. Americký prezident se nechal slyšet, že s ohledem na fakt, že někteří imigranti jsou schopni tyto stěny zdolat, nechce postavit nízkou zeď, aby se poté musel potýkat s utečenci na druhé straně. Dodal, že preferuje průhledný typ zdi, přes který je vidět. Jedině tak je možné ohlídat, co se děje na druhé straně.

V současnosti je stavba zmiňované zdi prioritní. Trump totiž tvrdí, že „pokud nemáte systém zdí, nebudete mít ani zemi. “ Snaží se tak ochránit USA před pašeráky drog s vidinou snížení kriminality. Rovněž věří, že zeď zabrání nelegálnímu překračování hranic.

Co se týče financování zdi, v minulosti se Trump dušoval, že by ji mělo zaplatit Mexiko. To ovšem platit razantně odmítá. Šéf Bílého domu si přesto stojí za svým, a prohlašuje, že ji Mexiko stejně zaplatí, i když nepřímo. Celá stavba by měla vyjít na neuvěřitelných 20 miliard dolarů, přičemž Trump požádal Kongres o částku 1,6 miliard. Ten však jeho návrh nepřijal.

Předvolební slib Donalda Trumpa vzbudil řadu kritiky a nevale, vystoupila proti němu asi stovka lidí, naopak asi 250 jeho podporovatelů projekt výstavby zdi podpořilo. Ve své předvolební kampani tehdy řekl, že v případě zvolení vybuduje zeď o délce minimálně tři tisíce kilometrů podél americko-mexické hranice.