Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Známá společnice běloruského původu žádá FBI o své vydání z thajského vězení výměnou za tajné informace o Trumpovi a Kremlu.

Světová média informovala o tom, že se americký federální vyšetřovací úřad FBI snažil o navázání kontaktu se společnicí běloruského původu Anastasii Vašukevičovou, která si přezdívá Nasťa Rybková. Momentálně přebývá tato třiadvacetiletá eskortní společnice ve vězení v Thajsku. V poslední době vyšlo na povrch, že ví klíčové spojitosti v kauze ovlivňování amerických prezidentských voleb.

Vašukevičovou v Thajsku zadrželi koncem minulého měsíce ve městě Pattaya v Thajsku. Důvodem jejího zadržení měl být „prodej sexuálních lekcí“ bez pracovního povolení. Sama Rybková o sobě říká, že byla milenkou ruského miliardáře Olega Děripaského, kterého dlouhodobě pojí spolupráce s ruskou vládou a Paulem Manafortem, lídrem kampaně, která Trumpovi napomohla k cestě do Bílého domu.

Vašukevičová na sociální síti Instagram doslova napsala: „Čekám na vaše nabídky. Jestli mě ještě najdete v thajském vězení živou, ráda s vámi budu mluvit. “ Přiznává, že se dozvěděla pikantní informace o údajné spolupráci předvolebního týmu Donalda Trumpa s Ruskem. Pokud ji úřady osvobodí, slibuje, že světu sdělí pojítko mezi kampaní amerického prezidenta a Kremlu. V těchto dnech probíhají rozsáhlá vyšetřování okolností kolem amerických voleb. Nelze vyloučit, že Nasťa Rybková skutečně disponuje důležitými informacemi.

Z dostupných zdrojů vyplývá, že si agenti FBI naplánovali cestu do thajského vězení, kde ji chtěli podrobit výslechu, a případně požádat o její vydání, pokud její výpověď bude mít pro právní systém dostatečnou váhu. Před týdnem měli vládní agenti kontaktovat imigrační úřad v Thajsku s cílem sjednání schůzky s Vašukevičovou, přezdívanou Rybkovou. Jejich žádost ovšem nebyla přijata z důvodu místních zákonů, které návštěvy povolují jedině právníkům nebo členům rodiny vězněného.

Naopak americká ambasáda s pobočkou v Bangkoku se k situaci nijak nevyjádřila vzhledem k tomu, že Rybková není občankou USA, nedisponují žádnými informacemi o její osobě. Zdá se ale, že společnice již americké úřady kontaktovala dopisem, ve kterém nabízí tajné informace výměnou za ochranu. Pravdu řekne ve chvíli, kdy se ocitne v bezpečí, do té doby nechce prozradit, čeho byla svědkem, a co všechno ohledně zákulisí amerických voleb ví.

O „létající rybce“, jak si sama říká, se veřejnost dozvěděla díky ruskému právníkovi a aktivistovi Alexeji Navalnyjmu, který její osobu využil k demonstraci zkorumpovanosti ruské nejvyšší vrstvy. Letos chtěl Navalnyj kandidovat na ruského prezidenta, což mu znemožnily úřady. Detaily z milostného života Rybkové čerpal z jejích videí, která pravidelně dávala na Instagram, kde se chlubila tím, jak ulovila známého miliardáře Děripaského. Navalnyj osobně nevěří, že Rybková zaslechla něco zajímavého. Spíše mu připadá, že ze strachu o svůj život, šíří dezinformace s tím, že má přehled o tom, co se tehdy v období amerických voleb skutečně dělo.