Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Inaugurační projev Miloše Zemana byl pro řadu lidí a politiků nevhodný a nedůstojný.

Minulý čtvrtek se konala slavnostní inaugurace prezidenta Miloše Zemana, kde měl prezident veřejný projev. Ten samozřejmě sklidil velkou dávku kritiky již ten den. V pozadí nezůstal ani Institut Václava Klause, podle kterého prezident narušil posvátnost chvíle vyřizováním si osobních účtů na veřejnosti. Člen správní rady IVK Ivo Strejčka považuje Zemanův projev za nemístný. Nepřijde mu vhodné, aby hlava státu zneužila tak významné události, jakou je inaugurace, k útokům na média. Mrzí jej také fakt, že Zeman opomenul vyzdvihnout zlomový moment v historii, a to sté výročí založení Československa. V projevu mu zcela chybělo nějaké vyřčené poselství směrem k lidu, nadčasové zamyšlení, či vážnější úvaha. Zemanovo vystoupení označil doslova za „nedůstojné a ponižující“.

Někteří politici dali najevo své emoce už ve Vladislavském sále, kde se ona slavnostní událost odehrávala. Například Miroslava Němcová z ODS ze sálu odešla, k ní se přidali poslanci z TOP 09 a KDU-ČSL. Ke kritice se překvapivě připojil i premiér v demisi Andrej Babiš, který od pana prezidenta očekával projev na jiné úrovni. Podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa byl Zeman příliš osobní a přímý. Samozřejmostí je ale podpora šéfa hnutí SPD Tomia Okamury, který se netají svojí náklonností k současnému prezidentovi. S jeho projevem v sále byl spokojen.

Tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na obhajobu hlavy státu řekl, že „přímo volený prezident republiky je odpovědný občanům. Inaugurační projev byl proto směřován k občanům, ne politikům, ani médiím. “ Dodal, že Hrad s případnou kritikou počítal.

Prezident Zeman se ve svém inauguračním projevu ostře pustil do kritiky známého podnikatele Zdeňka Bakaly, který vlastní vydavatelství Economia. Jedovaté poznámky si Zeman neodpustil ani směrem k České televizi. Pozitivní vjemy dostal ve chvíli, kdy se rozpovídal o svých cestách do krajů, kde se pravidelně setkává s občany posledních pět let. Chce pokračovat tam, kde skončil, říká.