Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Cesta Mynáře, Nejedlého a Tvrdíka do komunistické Číny vzbudila vlnu kritiky. Výdaje nejspíš zaplatila prezidentská kancelář.

Podle odborníků působí cesta hradního kancléře Vratislava Mynáře, poradce prezidenta ČR Martina Nejedlého a podnikatele Jaroslava Tvrdíka do Číny více než zvláštně. Důvodem jejich návštěvy bylo ověřit informace o lídrovi tamní investiční skupiny CEFC, kterým je Jie Ťien Minga. Mingu letos v únoru zadržely čínské úřady kvůli hospodářským deliktům. Vystupuje ve funkci neformálního poradce hlavy státu Miloše Zemana.

Zmínění politici do komunistické Číny odletěli v úterý. Podnikatel Tvrdík odjel plnit roli šéfa aktivit CEFC v Evropě. On přitom navrhl Zemanovi Mingu na pozici jeho poradce. Prezident Mynáře s Nejedlým pověřil tím, aby se k Tvrdíkovi přidali, a coby vyslanci Pražského hradu „přidali výpravě politický kapitál“. Jejich první krok nejspíš směřoval na oddělení ústředního výboru čínské komunistické strany. Je zřejmé, že tam Tvrdík disponuje mnoha kontakty. Jednak vystupuje jako první muž evropské sekce CEFC, a dále pracuje jako šéf česko-čínské obchodní komory. Žádná česká diplomacie v této návštěvě nehrála roli, šlo o vyšetřování na vlastní pěst. Zatím není jasné, kdo výpravu hradil, zda prezidentská kancelář nebo CEFC.

Největší snahou Zemana je zjistit, kde se v současnosti Minga nachází. S tím rovněž souvisí budoucnost veškerých obchodních aktivit CEFC u nás. Ještě před odjezdem bylo zřejmé, že jejich přítomnost ničemu nepomůže.

Tito tři pánové odletěli v nejméně vhodnou dobu. Již dva týdny v Číně probíhá zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců, což je jednokomorová obdoba našeho parlamentu. Příští týden by mělo být jasné, jakým směrem se bude posouvat čínský režim.

Místním bojem proti korupci se zabývá disciplinární komise, což je vnitrostranický aparát stojící mimo zákonný rámec. Za ten je zodpovědný čínský prezident. Sinolog Martin Hála se v rozhovoru pro Lidovky.cz nechal slyšet, že „jde o přísně tajné vyšetřování. Neexistují tudíž žádné nástroje, jak by se o Mingovi mohli něco dozvědět. Jejich deklarovaný cíl cesty není úplně přesvědčivý. “ Trio Mynáře, Nejedlého a Tvrdíka se může dopídit maximálně krajních informací z doslechu, nic bližšího jim ale vybraní čínští straníci o situaci Jie-Ťien Mingy říci nesmí.

Jeden zdroj dokonce uvedl, že cílem tříčlenné skupiny nebylo objasnit osud Mingy, ale příblížení stanoviska České republiky k celé záležitosti. Analytička Sinopsis Anna Zádrapová vysvětluje, že se pravděpodobně zajímali o možné narušení česko-čínských vztahů, ve kterých mají svůj politický kapitál jak ti tři, tak Zeman. Prezident údajně nezjišťoval výsledky cesty, vyčkával na jejich návrat, který se měl uskutečnit v sobotu. Mynář po příjezdu prohlásil, že chce neprodleně informovat hlavu státu o jejím průběhu.

Exministr zahraničí a šéf Diplomatické akademie Cyril Svoboda této cestě do Číny nerozumí. Připadá mu nevhodné, aby se české úřady zajímaly o to, co konají čínské orgány v rámci vyšetřování čínských občanů. Zlom nastal v pátek na území ČR v Praze, když předseda komunistů Vojtěch Filip přijal delegaci čínských komunistů, zatímco trio Zemanových pověřenců pátralo po informacích v daleké Číně.