Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

V Barmě rezignoval prezident Tchin Ťjo podporující skutečnou vůdkyni země Su Ťij.

Prezident v Barmě Tchin Ťjo ve středu rezignoval. Byl to první civilní prezident země po desetiletích a spojenec barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij. O jeho rezignaci informoval prezidentský palác agenturu AFP. Nyní již bývalý hlava státu dosáhla věku 71 let a chystá se na odpočinek. Prezidentský palác potvrdil, že post prezidenta bude obsazený do sedmi pracovních dnů. Podle určitých médií se šíří zvěsti o Ťjově špatném zdravotním stavu. Úřady ale vždy tyto informace vyvrátily.

Tchin Ťjo byl do funkce hlavy státu jmenován v roce 2016. Jeho úkolem bylo spíše reprezentovat zemi, plnil si tzv. ceremoniální funkci, zatímco skutečným lídrem státu je Su Ťij, které se nepodařilo před dvěma lety na prezidenta kandidovat kvůli ústavě psané ještě v dobách vojenské diktatury.

Tchin Ťjo je dlouhodobým členem Národní ligy pro demokracii (NLD), která před třemi lety zvítězila v prvních svobodných volbách v Barmě. Výsledkem je to, že se v roce 2016 dostal k moci prezident, aniž by byl jakkoli spojený s armádou. Ťjo pojí se Su Ťij celoživotní pouto, protože se znají už od základní školy. Prezident ji podporoval v nenásilném boji za demokracii země a působil rovněž ve funkci jejího poradce v zahraničněpolitických záležitostech. Su Ťij skončila na 15 let ve vězení díky vojenské juntě. Vazba neminula ani Tchina Ťjoa, který byl zatčen pouze na několik měsíců.

Rezignující barmský prezident vystudoval ekonomii a počítačové vědy na univerzitě v Rangúnu, poté se odstěhoval do Londýna, kde pokračoval ve svých studiích. Zajímá se o literaturu, což má zřejmě v genech po svém otci, který byl populárním barmským básníkem.

V současnosti se na vedení země snesla vlna kritiky ve spojitosti s brutálními zásahy armády proti Rohingům, což jsou příslušníci muslimského menšinového etnika na severu země. Díky těmto zásahům muselo na 700 tisíc Rohingů uprchnout do sousední Bangladéše loni v létě.