Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Třetí nejmocnější politik USA Paul Ryan příští týden přiletí do Prahy. Čeká jej důležitá konference a setkání s Babišem. S prezidentem Zemanem se ovšem nepotká.

Příští týden do hlavního města ČR dorazí výjimečný host. V úterý přednese výstup na téma česko-amerických vztahů na půdě horní komory Parlamentu třetí muž administrativy Spojených Států Amerických Paul Ryan, jenž stojí v čele Sněmovny reprezentantů. Jeho návštěva a projev je součástí konference o významu USA v rámci zajištění bezpečnosti v Evropské unii. O přízeň Ryana se snaží i dolní komora Parlamentu. Ta pro něj připravuje speciální usnesení. Hlava státu Miloš Zeman ale s Ryanem jednat nebude. Jeho tiskový mluvčí Jiří Ovčáček oznámil, že Zeman trvá na své tradici, kdy odcestuje na sousední Slovensko, aby tam zahájil svoji první mezistátní návštěvu. Prezident je toho názoru, že během dalších 5 let bude řada příležitostí k jednání s „americkými přáteli“.

Rozhodnutí Zemana nepřijmout třetího nejmocnějšího muže v americké politice zneklidňuje bývalého velvyslance v USA Petra Koláře. Na jeho místě by takto významného hosta určitě přijal. Stranou nezůstane premiér v demisi Andrej Babiš, který se s Ryanem setká příští pondělí 26. března 2018.

Helena Stehlíková z americké ambasády prohlásila, že pan Ryan přijede, aby zdůraznil důležitost Ameriky v evropské bezpečnosti. Ryan působí ve funkci předsedy Sněmovny reprezentantů, tedy v dolní komoře Kongresu. Vystupuje jako třetí nejvyšší ústavní činitel v USA po americkém prezidentovi Trumpovi a viceprezidentovi Pencovi. Z dostupných informací vyplývá, že Ryan do Prahy přiletí v neděli.

Na úterním semináři vystoupí jako hlavní host. Za organizaci je zodpovědná Asociace pro mezinárodní otázky spolu s českým ministerstvem zahraničí a americkou ambasádou v Praze. Celou organizaci má na starost z řad politiků předseda Senátu Milan Štěch a šéf české diplomacie Martin Stropnický. Ryanova účast má jednak obohatit samotnou konferenci, ale také dokázat, že mezi ČR a USA je pevné pouto. Zvláště teď, kdy Zeman čeká na blahopřání k vítězství v lednových volbách právě od americké hlavy státu Donalda Trumpa.

Podle Štěcha tím chtějí Spojené státy naznačit, že na spojence ve střední EU včetně naší země nezapomínají. Sám Štěch vystoupí na této konferenci v prvním bloku. Ke slovu se včetně něj a Ryana dostanou i jiní významní hosté, například americký velvyslanec v Praze Stephen King, ministr zahraničí Martin Stropnický, bývalý ředitel Rádia Svobodná Evropa Jeff Gedmin, tehdejší ambasador v USA Alexandr Vondra, a v neposlední řadě současný velvyslanec v USA Hynek Kmoníček. Mluvčí ministerstva zahraničí se nechala slyšet, že „Česko vnímá Ameriku jako stěžejního partnera. USA navíc hraje klíčovou roli v systému kolektivní obrany NATO, tedy i pro evropskou bezpečnost. “

Příjezd Ryana znamená pro naši zemi opravdu hodně. Jedná se o nejdůležitější návštěvu z Washingtonu od roku 2009, kdy Česko poctil svou návštěvou tehdejší šéf Bílého domu Barack Obama.