Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hrad měl údajně sponzorovat cestu do Číny jen kancléři Mynářovi. Letenka jej vyšla na neuvěřitelných 93 tisíc korun.

Hradní kancelář zatím nedisponuje informacemi o výdajích za „služební cestu“ známého tria-Mynář, Nejedlý, Tvrdík, které pověřil prezident Miloš Zeman pátracím výletem do Číny s cílem zjistit důvody zatčení prezidentova ekonomického poradce Jie Ťien-minga.

Z dostupných informací vyplývá, že za zpáteční letenku pro Vratislava Mynáře Hrad zaplatil 93 tisíc korun. Cesta údajně nebyla proplacena poradci Martinovi Nejedlému.  Podnikatel Tvrdík prohlásil, že jeho cesta nebyla rovněž hrazena. Dušuje se, že mu prezidentská kancelář žádnou cestu nikdy nefinancovala včetně téhle.

Vzhledem k tomu, že se hlava státu nechce zaplétat do čínských vnitřních záležitostí, Zeman pouze obdržel stručnou zprávu o tom, že jeho poradce již není ve funkci šéfa společnosti CEFC. Z toho důvodu se prezident rozhodl do Číny poslat své tři zaměstnance, Mynáře, Nejedlého a podnikatele Tvrdíka, aby vypátrali informace o tom, zda CEFC zůstane nadále klíčovým spojencem čínských investic v ČR. Firma CEFC China se u nás zabývá řadou projektů. Zmiňované trio proto odcestovalo až do daleké Číny, aby zjistilo, jestli jsou tyto projekty v ohrožení, a jestli vyšetřování Ťien-minga bude mít jakýkoli dopad na aktivity společnosti. Ťien-ming byl zatčen v polovině února v Číně kvůli ekonomické kriminalitě.

Žádost o přístup k informacím podal student Univerzity Karlovy Josef Vacek. Tu do rukou dostal vedoucí hradního odboru legislativy Václav Pelikán, který konstatoval, že Hrad ještě nemá celkové vyúčtování této služební cesty. V odpovědi studentovi Pelikán píše nejen o důvodu, kvůli kterému tito pánové odletěli, ale také potvrzuje, že letenka byla proplacena jen Mynářovi. V oficiálním prohlášení posílaném Vackovi stojí, že „výdaje spojené s cestou pana Nejedlého Kancelář prezidenta republiky nehradila. “ Zatím není jasné, kdo je „sponzorem“ poradce Nejedlého.

Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček pouze sdělil, že s případnými dotazy na výdaje za cestu, se tazatel musí obrátit přímo na pana Nejedlého. Rovněž se odmítl vyjádřit ke třídě v letadle, ve které měl letět Mynář.