Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Donald Trump hledá způsoby, jak nepřijímat osoby se změněným pohlavím do americké armády.

Prezident Spojených států amerických Donald Trump podepsal memorandum, které znemožňuje transgenderovým lidem vstoupit do armády. Je ochoten zvážit výjimečné případy, které bude mít případ od případu na starost ministerstvo obrany. S návrhem nepřijímat osoby se změněným pohlavím do armády přišel už Barack Obama, bývalý americký prezident.

V pátek večer vydal Bílý dům oficiální prohlášení, ve kterém se hovoří o tom, že vzhledem k tomu, že služba v armádě vyžaduje značné oběti a kvalifikace, je přítomnost transgenderových osob nepřijatelná, jelikož potřebují vážnou lékařskou péči, a v některých případech i chirurgické zákroky. Přijetí takových občanů do armády je možné jen s ohledem na „výjimečné okolnosti“.

V současnosti se nejedná o první Trumpův pokus. Již minulý rok se současný šéf Bílého domu pokusil o tyto změny v legislativě, ovšem do cesty se mu postavil federální soud, který mu zakázal měnit pravidla armádní služby, jelikož tak může dojít k popírání práv osob se změněným pohlavím popisovaných v Ústavě. Jako jeden z argumentů tehdy použil, že financování zdravotních opatření u takových osob představuje pro armádu obrovské náklady. Rovněž vydal příkaz, aby armáda našla způsob, jak propustit již přijaté transgenderové vojáky.

Z amerických studií vyplývá, že momentálně v armádě USA v aktivní službě slouží 2500 až 7000 vojáků se změněným pohlavím, zatímco v armádních zálohách jich je mezi 1500 až 4000.

Do povědomí široké veřejnosti se nejvýrazněji zapsala transgenderová vojínka americké armády Chelsea Manningová, která byla ještě minulý rok vojín Bradley Manning. Jelikož serveru WikiLeaks poskytla tajné armádní a diplomatické dokumenty, byl jí přidělen trest odnětí svobody na 7 let, které strávila ve vojenském vězení. Loni v květnu byla propuštěna na svobodu.