Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Rusové se již 10 let zabývají výzkumy na přepravu nervových látek, tvrdí britská premiérka Mayová.

Britská premiérka Theresa Mayová hned na začátku týdne prohlásila, že Rusko se za posledních 10 let věnovalo výzkumům způsobů, jak přepravovat nervové látky. Ve spojitosti s otravou dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Mayová zdůraznila, že účelem oněch výzkumů bylo zjevně zabití.

Své oficiální prohlášení předala Parlamentu. Zmiňuje se v něm, například, o tom, že na místě tragédie v anglickém Salisbury bylo v ten den otrávení jedem novičok vystaveno na 130 osob. Upozornila i na to, že Rusko krylo používání chemických zbraní v Sýrii tamějším režimem prezidenta Bašára Asada.

Rusko razantně odmítá obvinění ze zodpovědnosti za útok Skripala a jeho dcery ze dne 4. března 2018. Tragédie je o to zarážející, že Skripal kdysi pracoval v ruské vojenské rozvědce, a poté přesedlal do služeb britské tajné služby.

Především země ze Severoatlantické aliance se za účelem vyjádření solidarity vůči Británii s vraždou Skripala rozhodly v pondělí vyhostit desítky ruských diplomatů. Podle Rusů je takové chování značně pokrytecké. Ruské ministerstvo zahraničí se dušuje tím, že si hlavní město Anglie vymyslelo ničím nepodložená obvinění.

Naši sousedé na Slovensku jsou jedinou zemí Visegrádské čtyřky, která žádné ruské diplomaty nevyhostila. Jejich ministerstvo zahraničí si ve spojitosti s vraždou předvolalo velvyslance Ruské federace. O dalších jeho krocích nejsou dosud známé žádné informace. I přesto, že k vyhoštění ještě nedošlo, Slovensko připouští, že k němu stále může dojít. Mluvčí slovenské diplomacie Peter Susko dodal, že „vývoj situace, jako i odpovědi Ruska na výzvu, které mu adresovaly státy EU, včetně Slovenska, ovlivní další kroky, které jsou v této věci připraveni zvážit. “