Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

„Je možné, že dojde ke globální obchodní válce,“ varuje šéf Světové obchodní organizace Roberto Azeveda.

Šéf Světové obchodní organizace (WTO) Roberto Azeveda se nechal v Ženevě slyšet, že současné spory mezi dvěma největšími mocnostmi světa-USA a Čínou znamenají pro WTO jeden z nejnáročnějších momentů za 23 let její existence. Osobně se obává globální obchodní války.

Americký prezident Donald Trump totiž podepsal výnos o uvalení cel na dovoz oceli ve výši 25 % a hliníku ve výši 10 %. Uvalení cel začalo platit v pátek minulý týden. Výjimku udělil Kanadě a Mexiku, ve čtvrtek seznam rozšířil na Austrálii, Argentinu, Brazílii, Jižní Koreu a členské země Evropské unie.

Podle Azeveda se postupně objevují první známky začátku globální obchodní války. Všiml si, že lidé konečně pochopili vážnost situace a její dopady na světovou ekonomiku. Cílem je samozřejmě se válce vyhnout, proto v současnosti probíhají dlouhá a náročná jednání. Azevedo uvedl, že jsou všichni ve WTO ochotni udělat maximum, aby se pomalu blížící válku podařilo zvrátit.

Vyvrátil tvrzení, že by se snad Spojené státy měly od WTO odvracet. Několik zemí přišlo s obviněním vůči Trumpově vládě s tím, že údajně vytváří krizi v organizaci, protože blokuje jmenování obchodních soudců s odvoláním se na národní bezpečnost. Chce tak omluvit zavedení cel na ocel a hliník. Situaci nepřidává Trumpův nedávný komentář o tom, že WTO představuje „katastrofu“.

Zavedení cel se nemohlo obejít bez následků. Například Čína zareagovala odvetnými opatřeními. Byť netouží po obchodní válce, nemá strach ze vstupu do ní. Nicméně šéf Bílého domu dlouho neotálel a podepsal další výnos umožňující uvalit další cla na čínské zboží za 1,24 biliónu korun.