Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se chystá na první zahraniční cestu, se slovenským protějškem se setká v Tatrách

Tento týden má prezident Miloš Zeman v plánu státní návštěvu našich východních sousedů. Jedná se o jeho první zahraniční cestu ve druhém funkčním období. Ve Vysokých Tatrách se setká se svým protějškem Andrejem Kiskou, v plánu je i jednání s novým slovenským premiérem Peterem Pellegrinim.

I přes problémy s dolními končetinami se Zeman namísto poklidné Bratislavy rozhodl vydat na Štrbské pleso, známé letovisko vysokohorské turistiky. Z Prahy odcestuje tuto středu, s Kiskou a Pellegrinim se setká ve čtvrtek 5. dubna. Návrat je plánovaný na páteční odpoledne.

O cestě informoval ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák. Uvedl, že hlavním tématem setkání Zemana s Kiskou bude současná vnitropolitická situace jak v Česku, tak na Slovensku. Na řadu by také měl přijít rozhovor na téma slovenské vládní krize po vraždě novináře Jána Kuciaka. Je otázkou, v jaké atmosféře budou jednání probíhat. Zeman měl totiž blízko k bývalému premiérovi Robertu Ficovi, který musel kvůli krizi odejít z čela vlády. Naopak Kiska by se mohl leccos dozvědět o tom, jak se vyvíjí sestavování českého kabinetu.

Letošní oslavy 100. výročí založení Československa budou zcela jistě dalším tématem rozhovorů. Podle Jindráka se oba prezidenti nevyhnou ani konverzaci o předsednictví visegrádské čtyřky. Slováci s ním začnou letos v červenci, my je vystřídáme v létě příštího roku. Jindrák je rád za současný vývoj, jelikož rok po skončení českého předsednictví Visegrádu bude ČR předsedat Radě EU. Výsledkem společných jednání prezidentů tedy může být například vznik českého domu v hlavním městě Slovenska nebo bližší ekonomická spolupráce.

O cestě na Slovensko poprvé hovořil Zeman se slovenským prezidentem již na loňském jednání, kdy Zeman navštívil Bratislavu na konci svého prvního mandátu. Letos by měl Zeman navštívit i další sousedy jako Polsko, Německo, Rakousko. Po delší době je také v plánu cesta do Maďarska.