Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Americké území bude chránit armáda, rozhodl prezident Donald Trump

Šéf Bílého domu Donald Trump v úterý médiím oznámil, že povolá vojenské síly na ochranu jižní hranice Spojených států, než bude dokončena stavba ochranné zdi, jejímž cílem je zajištění bezpečnosti země. Svůj návrh již projednal s ministrem obrany Jimem Mattisem.

Klíčovým bodem vládního programu amerického prezidenta je výstavba zdi na jižní hranici USA s Mexikem. Zeď by měla procházet přes čtyři americké státy – Kalifornii, Arizonu, Nové Mexiko a Texas. Na některých místech přitom už plot stojí. Celá hranice je dlouhá více než 3000 kilometrů a náklady na zeď procházející po celé délce hranice se podle některých vyšplhají až na 25 miliard dolarů, tedy 588 miliard korun.

Kongres se ale nemůže dohodnout na jednotném financování. Demokraté a republikáni hledají společnou cestu s tím, že najdou sponzora výstavby zdi. Je pravděpodobné, že se ji nepodaří vystavět do listopadu tohoto roku, kdy se budou v USA konat parlamentní volby, píše agentura Reuters.

Originální způsob, jak vyřešit problematiku financování vymyslel v červnu loňského roku sám Trump. S nápadem se pochlubil svým fanouškům na shromáždění v Iowě: „Jsem stavitel. Přemýšlíme o něčem unikátním, mluvíme o jižní hranici, spousta slunce, hodně tepla. Přemýšlíme o tom, že bychom postavili tu zeď jako solární zeď, takže by vyráběla energii a zaplatila se sama. Tak bude muset Mexiko zaplatit mnohem méně peněz. A to je dobré. Když se zamyslíte, tak čím vyšší bude, tím se víc vyplatí.“

Pro Trumpa je velmi důležité, aby hranice nepřecházeli lidé ilegální cestou. Řešení nelegální migrace vidí právě ve vybudování zdi, kterou má do jejího dokončení hlídat armáda. Americká hlava státu varuje před migranty, kteří směřují do USA z mexicko-guatemalské hranice. Ohrožení podle něj vzniká pro rozvojovou pomoc Hondurasu a dalším středoamerickým zemím.

Trump stovky migrantů označuje jako „karavanu“. Jeho momentálním cílem je zastavit onu karavanu za pomocí chráněných hranic. Na svém sociálním účtu Twitter doslova napsal, že „karavana směřující k našim chabě chráněným hranicím se musí zastavit. Ve hře je dojná kráva NAFTA, stejně jako pomoc pro Honduras a státy, které to umožňují. Kongres musí okamžitě jednat! “ Narážel tak na smlouvu o severoamerickém volném obchodu NAFTA, která se Washingtonu jeví výhodná pouze pro Mexiko a Kanadu, v žádném případě ne pro Spojené státy.