Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident udělí vyznamenání bojovnici se „solární mafií“ Aleně Vitáskové

Miloš Zeman v nedělním rozhovoru pro stanici Frekvence 1 oznámil, že chce 28. října udělit státní vyznamenání bývalé ředitelce Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleně Vitáskové. Prezident ji chce ocenit za vyčerpávající boj proti takzvaným solárním baronům.

Zákon o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů navrhla vláda Vladimíra Špidly (ČSSD), poslanci jej odhlasovali v únoru 2005. Proti přijetí zákona tehdy hlasovala jen ODS. Stát se zavázal vykupovat od občanů energii se solárních elektráren za garantované ceny a tím podpořit rozvoj ekologické produkce elektřiny.

Zákonodárci ale projekt nedomysleli do důsledků – nikdo například nenastavil strop celkového instalovaného výkonu, takže když kolem roku 2009 rapidně klesly ceny solárních panelů, začaly v Čechách elektrárny růst doslova jako houby po dešti. Mezi roky 2008–2010 stoupl celkový výkon slunečních elektráren z pouhých 40 na 1959 megawattů. Výhled státního rozpočtu na výplatu podpor tak rázem šel do stovek miliard korun.

Vláda Petra Nečase (ODS) proto v září 2010 urychleně přijala novelu, která výrazně snížila podporu pro zařízení postavená od roku 2011. Na podzim se pak rozběhl závod o licence, mnoho jich pochází dokonce ze Silvestra 2010.

Manažerka Alena Vitásková nastoupila do ERÚ v srpnu 2011 a spustila plošnou kontrolu vydaných licencí. Z kontroly vyplynulo, že některé licence byly vydány v rozporu se zákonem nebo na základě nepravdivých podkladů, úřad je proto zrušil. O fotovoltaické elektrárny a jejich skryté vlastníky se tou dobou začala zajímat i policie a státní zástupci. Vitásková v čele úřadu vytrvale kritizovala státní podporu pro tento typ elektráren, která podle ní vede ke zdražování elektřiny. O provozovatelích mluvila jako o solárních baronech a solární mafii.

Vitásková byla v roce 2016 kvůli údajným machinacím s licencemi dokonce odsouzena k nepodmíněnému trestu 8,5 let vězení, vinu ale popřela a celou kauzu označila za vykonstruovanou. Olomoucký vrchní soud ji později obžaloby zprostil s tím, že se neprokázalo spáchání skutku, za který byla stíhána. O tunelování státního rozpočtu skrze solární elektrárny napsala Vitásková tři knihy.