Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zlepšení vztahů? Prezident na Pražském hradě přijal amerického velvyslance Stephena Kinga

Prezident Miloš Zeman se dnes na Pražském hradě setkal s americkým velvyslancem Stephenem Kingem. Tématem schůzky byly aktuální události ve světě i česko-americké vztahy. Jedná se jejich první oficiální jednání od loňského prosince, kdy nový velvyslanec King předal prezidentovi diplomatické pověřovací listiny.

Pětasedmdesátiletý podnikatel a republikán Stephen King v prosinci vystřídal na americké ambasádě v Praze svého předchůdce Andrewa Schapira, který měl Milošem Zemanem velmi chladné vztahy. Český prezident mu svého času vzkázal, že má dveře na Hrad zavřené.

Nevraživost mezi velvyslancem a Pražským hradem má počátek v době, kdy se prezident Zeman chystal na vojenskou přehlídku k oslavám konce druhé světové války v Moskvě. Schapiro veřejně označil Zemanovu účast na akci za „prekérní“. Další černý puntík si americký diplomat vysloužil, když v Česku propagoval boj proti korupci. Zeman to označil za pokrytecké. Vztahy se nezlepšily až do Schapirova odjezdu z Prahy.

Navíc, když byl letos v březnu v Praze na návštěvě třetí nejvyšší ústavní činitel USA, předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, prezident Zeman odmítl nabídku na setkání s ním. Podle českých diplomatů se Zeman cítí osobně dotčen kvůli tomu, že mu americký prezident Donald Trump v listopadu 2016 telefonicky přislíbil pozvání do Bílého domu, návštěva se ale dosud neuskutečnila a patrně ani není v plánu.

Dnešní setkání Zemana s Kingem tak lze považovat za „prolomení ledů“ a snahu o zlepšení vztahů mezi ambasádou a Hradem.