Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Setkání Donalda Trumpa s Kim Čong-unem možná proběhne v Praze

Počátkem léta má dojít k setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kima Čong-una. Podle informace agentury Bloomberg je ve hře pět měst světa, mezi kterými má být i hlavní město České republiky, Praha.

Z oficiální zprávy agentury je patrné, že tuto novinku vynesla zřejmě osoba z Trumpova okolí, která měla být svědkem rozhovorů šéfa Bílého domu s japonským premiérem Šinzó Abem ve státě Florida. Donald Trump měl údajně v úterý prohlásit, že zvažuje pět míst, na kterých se hodlá setkat s Kimem. Konkrétní ale nebyl. Z rozhovoru nicméně vyplynulo, že Trump se schůzkou počítá. Donedávna totiž nebylo jisté, zda se setkání vůbec uskuteční.

Pražský hrad se k záležitosti vyjadřovat nechtěl. Mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček pouze diplomaticky sdělil, že „Pražský hrad velmi dobře ví, jakým způsobem Trump postupuje vůči KLDR, a že se chystá setkání na vysoké úrovni. Všeobecně platí, že Praha je nesmírně krásné a pohostinné město.“

Podle Bloombergu je Praha vhodným místem k setkání i kvůli severokorejskému velvyslanci v ČR, kterým je Kimův strýc Kim Pchjong-il. Ambasador Kim Pchjong-il je údajně synem severokorejského diktátora a zakladatele komunistického režimu v Severní Koreji Kima Ir-sena. Do funkce velvyslance v ČR byl zvolen před třemi lety, od té doby se ale stáhl z veřejného života a jen výjimečně se ve své pozici setkal s ostatními šéfy diplomatické mise v Praze. U svého otce upadl v nemilost kvůli nevázanému životnímu stylu, píší jihokorejská média.

V případě, že se Kim Čong-un a Donald Trump uvidí v Praze, Kim by mohl následovat vzor svého dědečka Kim Ir-sena a přicestovat vlakem. Kim Ir-sen trpěl strachem z létání, dbal na zvýšená bezpečnostní opatření, a proto cestoval zásadně po zemi. Tehdejší Československo navštívil v roce 1984 a cesta mu zabrala několik týdnů. Do středu Evropy putoval přes Čínu, Sovětský svaz, postupně zavítal do Polska, Německa, Československa, Maďarska, Jugoslávie, Bulharska a Rumunska. Celkem vlakem ujel tisíce kilometrů.

Zdá se, že současný lídr Severní Koreje si vlaky rovněž oblíbil. Cestu „železným ořem“ si vybral třeba na zahraniční návštěvu Číny na konci března, což byla první oficiální zahraniční návštěva od jeho zvolení do čela KLDR v roce 2011.