Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman v mládí zkoušel LSD, prozradila v dokumentu socioložka Jiřina Šiklová

V dubnu před 50 lety proběhl v ČSSR jeden z významných armádních experimentů, v rámci kterého se testoval vliv drogy LSD na bojové schopnosti československé armády. Z pokusu se dokonce dochoval autentický filmový záznam.

Experiment z roku 1968 měl ukázat, do jaké míry LSD změní schopnost štábu soustředit se a naruší jeho práci na zadaném úkolu. Všichni vojáci se pokusu účastnili dobrovolně v pražské vojenské nemocnici. Toxikolog Jiří Bajgar vysvětluje, že LSD představovala bojovou chemickou látku, ovšem bez smrtících účinků. Historik Prokop Tomek ovšem záměr jejího útočného využití vylučuje s tím, že československá armáda neměla žádnou jednotku, která by se připravovala na použití bojových chemických látek. Dodává, že „jsme ani pro případné použití neměli zásoby. Vše se zkoumalo z hlediska detekce a obrany, nikoliv ofenzivy.“

O československém výzkumu a výrobě LSD natočil před třemi lety režisér Pavel Křemen dokumentární film „LSD made in ČSSR“. Socioložka Jiřina Šiklová v něm šokovala veřejnost prohlášením, že si tuto drogu vyzkoušel i nynější prezident ČR Miloš Zeman. Na kameru vzpomíná, že „tehdy na jedné chatě u Jirky Hermacha byl velice dobrý prognostik, mladý kluk, Miloš Zeman. Také jsme mu dávku dali. A na něho to dohromady nepůsobilo, asi protože byl na to příliš veliký, nebo já nevím proč,“ usmála se Šiklová.

Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček Zemanovým jménem toto nařčení odmítl. Podle něj jde o „pouťové povídačky“ s cílem zaujmout publikum. Socioložka si ale za svým tvrzením stojí. „To je blbost. Ovčáček je blbej, co ten o tom může vědět. Já u toho byla,“ řekla doslova.

Droga LSD (chemicky diethylamid kyseliny lysergové) patří k jedné z nejsilnějších psychotropních látek. Každý člověk pociťuje odlišné projevy, rozhoduje množství, aktuální stav jedince, prostředí, ve kterém se nachází, ale také předchozí zkušenosti s drogami. Uživatelé LSD mohou prožít dávno zapomenuté vzpomínky nebo silný duchovní zážitek. Droga totiž vstupuje přímo do podvědomí dané osoby.

Počátky této drogy se datují do roku 1943, kdy o LSD poprvé promluvil švýcarský chemik Albert Hofmann. Psychoaktivní účinky objevil náhodou poté, co si v laboratoři látkou potřísnil ruku. O tři dny později záměrně užil několik set mikrogramů a cestou z práce prožil pověstný „Cyklistický den“. Naprostý boom v užívání této drogy nastal v polovině 60. let s nástupem hippies, zejména na Západě probíhalo užívání v obrovském množství na protest proti válce v Koreji. Tehdy se jednalo o jakýsi symbol revolty proti establishmentu.

Posléze se užívání LSD začalo zakazovat po celém světě, Československo ale bylo jednou z mála zemí, ve které probíhal intenzivní výzkum této sloučeniny. Za ten byl zodpovědný psychiatr Stanislav Grof, který je znám především objevem holotropního dýchání. Stal se dobrovolníkem, který na sobě účinky drogy testoval. Věřil, že tak nejlépe pochopí duševní problémy, kterými trpěli jeho pacienti. Účinky látky popsal Grof slovy „že měl pocit, že se ztotožnil s celým vesmírem a přestal existovat jako separátní individuum.“ ČSSR s výzkumem začala v roce 1952 a experimentů se postupně zúčastnily tisícovky lidí.