Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Klaus přijal pozvání žáka deváté třídy a navštívil jeho základní školu

Prezident Václav Klaus přijal pozvání žáka deváté třídy Tomáše Pikla a navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany.

Hlavním organizátor Tomáš Pikl nejprve kontaktoval Institut Václava Klause se svojí žádostí, poté se obrátil na vedení školy o pomoc s organizací. Sám uvádí, že „Klaus je velmi zajímavý člověk, který toho na naší politické scéně dosáhl po roce 1989 asi nejvíce ze všech v Česku. Jako premiér, ministr financí, prezident i člověk, který byl u rozdělování státu nebo u kuponové privatizace, může být pro mnohé inspirující osobou.“

Mezi zájmy mladého občana patří právo a politika, v budoucnu by rád pracoval třeba na ministerstvu zahraničí. Ve studiu chce pokračovat Biskupském gymnázium, odkud se plánuje vydat na právnickou fakultu. Klausův příjezd přijali žáci s nadšením, někteří začali trhat prázdné stránky ze sešitů, aby bývalou hlavu státu požádali o autogram.

Návštěva proběhla v pátek i přes nabitý program bývalého prezidenta, který obnáší cesty po celé Evropě. Hned v úvodu hovořil s pedagogy, poté následovala přednáška a diskuse se studenty o současných politických otázkách.

Student Pikl si pochvaloval spolupráci s Institutem, vše prý proběhlo rychle a vstřícně. V pátek, kdy probíhala oficiální Klausova návštěva školy, se Pikl ujal role moderátora diskuse. Připravil si rovněž otázky ohledně politického dění ve světě včetně toho na českém území. Václav Klaus se nejdříve vyjádřil k situaci v naší zemi, poté plynule přešel k tématu EU, u kterého započala diskuse, jelikož mnoho žáků se chtělo zeptat na probíhající migrační krizi. Klause neminuly ani otázky, jak vypadá typický všední den ve funkci prezidenta.

Klaus konstatoval, že přijetí pozvání žáká z jeho strany není úplně běžné a návštěvu Základní školy a Gymnázia Vodňany považuje za výjimečnou. Směrem ke starostovi a přítomným učitelům dodal, že pokud jsou ostatní studenti tak pilní jako Pikl, nemusíme se bát o budoucnost.