Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman zareagoval na kardinálovu kritiku: Dukovi do mého programu nic není

V sobotu proběhla v katedrále sv. Víta na pražských Hradčanech mše u příležitosti repatriace ostatků 33. pražského arcibiskupa Josefa Berana. V rámci kázání upozornil kardinál Dominik Duka na to, že prezident Zeman je v ten den na sjezdu stejných komunistů, jako byli Ti, kteří arcibiskupa Berana léta věznili a nakonec vyhnali ze země.

Miloš Zeman na kritiku reagoval ve včerejším rozhovoru na stanici TV Nova: „Kardinálu Dominiku Dukovi není vůbec nic do toho, jaký program má prezident republiky.“ Dodal také, že Dukova slova se ho nijak nedotkla: „Já respektuji právo každého na jeho názor, ale ne každý názor beru vážně.“

I přes slovní přestřelku jsou ale vztahy mezi kardinálem a prezidentem dlouhodobě dobré. Duka například na podzim 2015 odsloužil v Lánech mši za představitele státu, za což byl mnohými kritizován. V roce 2016 se oběma představitelům státní a církevní moci podařilo domluvit se na majetkovém vyrovnání katolické církve a Pražského hradu ohledně některých nemovitostí v hradčanském areálu, čímž se ulevilo oběma stranám a budovy se mohly začít opravovat. Týž rok pak prezident udělil kardinálovi nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva.

Zeman se také osobním dopisem přimluvil u papeže Františka za prodloužení Dukova mandátu. Duka totiž zítra oslaví 75. narozeniny, což je věk, kdy musejí podat demisi všichni katoličtí biskupové. Jediný papež může udělit výjimku a mandát prodloužit.

„Jeho Eminence Dominik kardinál Duka je v České republice mimořádně váženým představitelem katolické církve a je to též do značné míry právě jeho zásluhou, daří-li se nám postupně odstraňovat bariéry po dlouhé roky existující mezi církví a státem v naší zemi,“ napsal papežovi Zeman. Vyzdvihl také jeho boj s totalitním režimem a připomněl, že Duka kvůli své farní činnosti strávil osm let v komunistických žalářích.