Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Mezi členy Zemanova expertního týmu je nově i guvernér ČNB Jiří Rusnok

Tuto sobotu bude v Lánech jednat expertní tým prezidenta ČR Miloše Zemana. Hlavním tématem schůze bude měnová politika. Jako host má dorazit i guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Jedná se o vůbec první zasedání Zemanova sboru expertů v jeho druhém funkčním období.

ČNB oznámila, že by vzhledem k únorové prognóze měla česká ekonomika narůst o 3,6 %, v příštím roce se očekává růst 3,2 %. Aktuálnější prognózu zveřejní centrální banka příští týden ve čtvrtek, kdy bude rozhodovat o výši úrokových sazeb.

Lány jsou oblíbenou lokalitou pravidelných schůzek poradního sboru již pět let. V minulosti se diskutovalo o tématech jako schvalování státního rozpočtu, velké dopravní stavby nebo změny týkající se justice a politiky. Většinou se těchto jednání účastnili ministři z daného resortu.

Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček oznámil, že byl do Lán pozván i Jiří Rusnok, který kromě své vysoké funkce v ČNB působí nově jako člen prezidentova expertního týmu. Kdysi přitom Zeman kritizoval ČNB za devizové intervence. Přestože Zeman souhlasí s přijetím eura, je zásadně proti tomu, aby Česko do eurozóny vstoupilo dříve, než z ní vystoupí Řecko. Nechce totiž, aby čeští občané platili řecké dluhy.

Zemanův expertní tým má celkem 11 členů, mezi které patří například kancléř Vratislav Mynář, velvyslanec v USA Hynek Kmoníček, šéf české pobočky Lukoilu Martin Nejedlý, zemědělec Miroslav Toman, bývalý šéf slušovického družstva František Čuba, odborářský boss Jaroslav Zavadil a také exministryně spravedlnosti Marie Benešová či zmiňovaný Jiří Rusnok.