Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Bývalý lékař Donalda Trumpa vzkazuje: „Zprávu o Trumpově zdravotním stavu jsem nepsal.“

Dlouholetý lékař současného amerického prezidenta Donalda Trumpa Harol Bornstein přišel se šokující informací. Prohlásil, že dopis o Trumpově zdravotním stavu z roku 2015 není prohlášení lékaře, ale samotného šéfa Bílého domu.

Harold N. Bornstein vystudoval medicínu na univerzitě Tufts. Svoji soukromou praxi provozuje v nejbohatší části New Yorku na Upper East Side. Od roku 1980 pečuje o Trumpovo zdraví. Dušuje se ale, že k přerušení spolupráce došlo ve chvíli, kdy byl Trump zvolen do funkce prezidenta. Dříve byl americký prezident pacientem Bornsteinova otce Jacoba.

V rozhovoru pro televizi CNN Bornstein přiznal, že si celý prohlášení o zdravotním stavu Trump nadiktoval sám, on jej údajně nepsal. Někteří novináři již dříve poukazovali na to, že prohlášení nápadně připomíná styl Trumpova vyjadřování. Právě léčením a vydáním zprávy o zdravotním stavu tehdejšího prezidentského kandidáta Donalda Trumpa se tento newyorský lékař stal veřejně známým.

Dopis před třemi lety v rámci volební kampaně zveřejnil Trump na popud veřejnosti.  Doslova se v něm píše: „Jeho fyzická síla a výdrž jsou mimořádné. Pokud bude zvolen, mohu říci, že bude nejzdravějším prezidentem, který kdy nastoupil do funkce.“ Pro tato tvrzení neexistovaly žádné důkazy, jedině naměřená hodnota krevního tlaku, a to 110/65, kterou Bornstein označil za vynikající. Prohlášení se rovněž zmiňuje o tom, že Trump zhubl 7 kg za poslední rok. Lékař neopomenul zmínit i prezidentovo srdeční zdraví, které popsal jako příkladné. Až v době, kdy došlo k přímému souboji mezi Trumpem a Hillary Clintonovou Bornstein pod nátlakem neustálých otázek zveřejnil i výšku, hmotnost a seznam předepsaných medikamentů.

Na podzim roku 2016 Bornstein uvedl, že v době, kdy vyšetřoval amerického prezidenta, měl na starost i jiné pacienty, tudíž na “kontroverzním“ dopise neviděl nic špatného. Opakovaně tvrdil, že autorem zprávy je on. Lékař nedávno obvinil Trumpova bývalého bodyguarda Keitha Schillera, který se měl podle něj vplížit do jeho kanceláře a odcizit Trumpovy lékařské záznamy.

Bornstein předmětný dopis popisuje jako „černý humor“. „Takový mám já smysl pro humor. Je to jako ve filmu Fargo, pravda se úplně přemění na něco jiného.“ Na závěr lékař dodává, že mu Trump dopis nadiktoval, on jen určoval, co tam být může a co ne. Někdy ve čtyři hodiny ráno si nejmenované osoby přišly dopis vyzvednout. Bílý dům se odmítá k přiznání lékaře jakkoli vyjadřovat.