Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vyšetřovací komise navštívila kvůli privatizaci OKD Zemana na Hradě

Po říjnových volbách iniciovali Piráti v Poslanecké sněmovně vznik komise pro vyšetření podezřelé privatizace těžařského gigantu OKD, při které stát nejspíš přišel o mnoho miliard korun. Část akcií OKD byla na začátku 90. let prodána v kuponové privatizaci, hlavním majitelem zůstal stát, akcie držely i obce a města.

Postupně ale stát v OKD ztratil majoritu a zbývající akcie nakonec v roce 2003 vláda Stanislava Grosse s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou prodala společnosti Karbon Invest za 4,1 miliardy korun. Krátce poté Karbon Invest koupila investiční skupina RPG Industries Zdeňka Bakaly. Podle státního zástupce v soudním řízení proti tehdejším odhadcům byla cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, státu tak vznikla při prodeji škoda přes 5,7 miliardy korun.

Vyšetřovací komisi zajímá mimo jiné i situace kolem OKD v letech 1998–2002, kdy byl premiérem současný prezident. Ve čtvrtek proto předseda komise Lukáš Černohorský (Piráti) spolu s dalším členem Josefem Hájkem (ANO) navštívili Miloše Zemana na Hradě. „Byl v té době vrcholným politikem a předsedou vlády. Takže těch informací měl mnohem více, než se nám dneska povede dohledat. Většinu věcí zjistíte, když s lidmi mluvíte osobně. Ohledně třeba bytů OKD dostanete určité tipy na různé dokumenty právě takto,“ vysvětlil důvody návštěvy pirát Černohorský.

„Probírali jsme jak standardní způsoby privatizace, které probíhaly v 90. letech, tak jsme se zabývali následnou ekonomickou stránkou, kdy docházelo k postupnému vyvádění ekonomických prostředků ze společnosti OKD,“ sdělil po hodinové debatě s prezidentem Černohorský. „Pan prezident nás podporuje, chce, aby naše vyšetřovací komise dospěla k tomu, aby viníci byli potrestáni. Z jeho pohledu je největší viník pan Bakala, protože ten vyvedl z naší země 100 miliard korun. Až bude prezident jmenovat nové ministry, bude také posuzovat jejich přístup ke kauze OKD.“ dodal Hájek.

Zeman se nijak netají svou averzí vůči finančníkovi Zdeňkovi Bakalovi, který v současnosti žije ve Švýcarsku. „Domnívám se, že je třeba zavřít Zdeňka Bakalu. Po Viktoru Koženém je to podle mého názoru největší podvodník v českém podnikání,“ řekl například prezident před dvěma lety při besedě se studenty v Hranicích na Přerovsku.