Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hilšerovi a Kulhánkovi hrozí pokuta 100 tisíc kvůli vyúčtování kampaně

Neúspěšní kandidáti na prezidenta ČR Marek Hilšer a Vratislav Kulhánek zmeškali termín k odevzdání vyúčtování jejich prezidentské kampaně. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí zveřejnil, že v zákonném termínu své vyúčtování odevzdalo jen sedm z devíti kandidátů. Nesplnění této povinnosti zákon trestá pokutou až 100 tisíc korun.

Lékař Hilšer se omluvil s tím, že je momentálně v zahraničí. Jakmile se vrátí do České republiky, účetnictví prý ihned odešle. Tvrdí, že má „vše připravené v papírové podobě v obálce, ale ještě se nedostal na poštu.“ Sankcí ze strany úřadu se nebojí. Dodává, že „s úřadem vždy komunikoval, nic nezastíral. Předpokládá tudíž, že případné pokuty jsou určené pro ty lidi, kteří jim to vůbec nedodají.“ Naopak člen Kulhánkova týmu Jaroslav Čížek, který byl zodpovědný za financování kampaně uvedl, že tým čeká, až bude moct vyúčtování poslat elektronickou cestou. Úřad totiž ještě nedokončil softwarový vývoj aplikace, do které se toto účetnictví vloží.

Tomáš Hudeček z dohledového úřadu sdělil, že tito „opozdilci“ budou osloveni, aby stav odevzdané dokumentace napravili. Pokud se tak nestane, dojde k zahájení správního řízení. Hudeček podotkl, že nejzazší termín pro odevzdání byl 30. dubna a zákon nepřipouští žádné výjimky.

Uchazeči o nejvyšší státní funkci byli povinni úřadu zaslat zprávu o financování volební kampaně a její vyúčtování. Tato povinnost platila pro 29 lidí. Do této skupiny kromě oněch 9 kandidátů patří také sběratelé podpisů, kteří nakonec kandidaturu nepodali a ti, kterým ministerstvo vnitra odmítlo zaregistrovat kandidátní listinu.

Podávání zpráv o financování a účetnictví se neobešlo bez technických problémů. Například poražený kandidát z druhého kola voleb Jiří Drahoš si postěžoval, že se jeho tým během odesílání povinné dokumentace potýkal s řadou obtíží.