Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Každá země by měla rozhodovat o svých surovinových zdrojích, řekl Zeman v Polsku

Prezident Miloš Zeman se postavil na stranu Polska v případě jeho sporu s Evropskou komisí o kácení v chráněném Bělověžském pralese. Je přesvědčen, že by si každá země měla určovat sama, jak naloží se svými surovinovými zdroji, a to včetně lesů. Svůj postoj sdílel na tiskové konferenci ve Varšavě, kde se setkal se svým polským protějškem Andrzejem Dudou.

Kvůli tomuto lesu Polsko stanulo před Soudním dvorem EU na základě žaloby ze strany komise EU, která byla podána minulý rok v létě. Předmětem líčení byly lesnické zásahy a rozsáhlá těžba v chráněném lese. V polovině dubna soud unie rozhodl o pravdivosti slov komise a potvrdil její tvrzení. Polsko těžbu omlouvalo snahou zabránit šíření lýkožrouta smrkového zvaného kůrovec.

Zeman se do pralesa podívá tento pátek. Svěřil se, že cílem jeho návštěvy je vyjádřit solidaritu s Polskem. Jeho přáním je také vytvoření nedělitelné jednoty s visegrádskými státy na území EU za účelem boje za jejich zájmy.

Prezident Duda prohlásil, že hlavní náplní jejich setkání je diskuze o ekonomické spolupráci. Konstatoval, že Česko obsadilo druhé místo hned po Německu v oblasti vývozu. Hlava Polska doufá, že se obchod ještě zintenzivní. Probrali rovněž společný rozpočet EU a finanční rámec Unie na příští rok. Polští sousedé Zemana přivítali úctyhodným způsobem. Byl přijat s vojenskými poctami. Jedná se již o několikáté setkání obou lídrů. Naposledy Duda přijel k nám do ČR v roce 2016.

Oba prezidenti shodně popisovali pokusy o rozvrácení Visegrádské skupiny, kterou tvoří Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Momentálně podle nich dochází ke snaze přesvědčit je pro vůli Evropské komise v určitých záležitostech narušujících princip subsidiarity.

V Zemanově novém volebním období se jedná o druhou zahraniční návštěvu, první navštívenou zemí bylo tradičně Slovensko. Polský prezident několikrát zdůraznil, jak jsou česko-polské vztahy důležité. Zemanovy návštěvy si proto velmi váží.