Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Koaliční smlouva je na světě, prezident Zeman se k ní vyjádří ve čtvrtek

Oficiální text koaliční smlouvy i programového prohlášení rodícího se kabinetu již dostal do rukou prezident Miloš Zeman. Novou vládu by mělo tvořit hnutí ANO s ČSSD za podpory KSČM. Informaci potvrdil tiskový mluvčí prezidentské kanceláře Jiří Ovčáček.

Premiér v demisi Andrej Babiš měl zaslat oba dokumenty Zemanovi v pátek. Ovčáček oznámil, že prezident „je má k dispozici od našeho návratu z Polska. Víkend věnoval právě studiu materiálů, jak programovému prohlášení, tak koaliční smlouvě.“ Dodal, že novináři i veřejnost mohou čekat na případný komentář až do čtvrtka, kdy se bude konat tisková konference v Moravskoslezském kraji.

Podle mluvčího se hlava státu neplánuje v nejbližších dnech potkat s hlavními vyjednavači nové vlády. Termín první schůzky padl na týden od 21. května 2018. Jedná se o stejný týden, kdy by měl Zeman přijmout předsedu ČSSD Jana Hamáčka.

Minulá středa byla zlomová pro vyjednávací týmy obou stran. Dohodly se totiž na konkrétním znění programového prohlášení. O dva dny později dokument zveřejnili v plném znění. Vyplývá z něj, že strany odmítají uprchlické kvóty, plánují provést digitalizaci státu a důchodovou reformu. V blízké budoucnosti nová vláda nebude chtít přijmout euro. Obě strany se navíc dohodly, že podpoří jadernou energetiku. ČSSD získá celkem pět resortů, a to vnitra, zahraničí, práce a sociálních věcí, zemědělství a kultury. Hnutí ANO jich bude mít 10.