Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Schůzka Kim Čong-una s Trumpem je ohrožena, Kim se naštval

Dlouho plánovaný summit vrcholných zástupců Severní Koreji s jihokorejskými protějšky byl toto úterý zrušen. Severní Korea se k takovém kroku rozhodla po společném vojenském cvičení Spojených Států a Jižní Koreji. Agentura KCNA varuje, že v ohrožení je i domluvená schůzka vůdce KLDR Kim Čong-una s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Společné letecké cvičení pod názvem “Max Thunder“ provádí Washington se Soulem každoročně. Obvykle trvá zhruba dva týdny.

Severokorejská tisková agentura KCNA vydala prohlášení, že „toto cvičení namířené proti nám a probíhající napříč územím Jižní Koreje je flagrantním narušením (mírové) deklarace z Pchanmundžomu a záměrnou vojenskou provokací v rozporu s pozitivním vývojem na korejském poloostrově.” Mezikorejské jednání mělo proběhnout ve vesnici Pchanmundžon, která se nachází v demilitarizované zóně na nejstřeženější hranici světa na 38. rovnoběžce.

Severní Korea doporučila Američanům, aby vzali v potaz možné důsledky na dojednaný summit. I když agentura nehovořila konkrétně, jednoznačně to byl odkaz na plánovanou schůzku Kima s Trumpem. Dosud nebyla oznámena jiná schůzka takového významu, na které by jednali představitelé USA a KLDR.

Termín zmiňované schůzky byl stanoven na 12. června 2018 v Singapuru. V oblasti diplomacie se považuje toto setkání za naprostý průlom po měsících napětí na korejském poloostrově. Je proto důležité, že se oba velikáni dohodli a dělají vše proto, aby se mohli nerušeně setkat. Kim Čong-un dokonce slíbil, že nechá zničit jadernou střelnici a podpoří jaderné odzbrojení. KLDR navíc přislíbila propuštění tří vězněných Američanů, ke kterému už skutečně došlo.

Oficiální termín schůzky šéf Bílého domu Trump zveřejnil na sociální síti Twitter poté, co se s propuštěnými vězni z KLDR vrátil ministr zahraničí USA Mike Pompeo. Cílem jeho cesty bylo dojednat mj. detaily schůzky obou vrcholných představitelů.

Zdá se, že po dlouhé době opravdu dochází ke zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi. Zajisté k tomu přispěla i návštěva Kimovy sestry na zimní olympijských hrách v Jižní Koreji.