Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman ohrozil bezpečnostní zájmy Česka lhaním o Novičoku, tvrdí senátní výbor

Senátní výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost konstatoval, že prezident Miloš Zeman sdělil nepravdivé informace ohledně výroby jedu Novičok na území ČR. Zprávy civilních i vojenských zpravodajských služeb totiž shodně dokládají, že tato bojová látka nebyla v ČR vyráběna ani skladována. Podle senátního výboru navíc prezident zveřejněním informací tajných služeb ohrozil bezpečnostní zájmy státu.

V březnu byl v parku v anglickém Salisbury otráven dvojitý ruský agent Sergej Skripal, který následkem působení nervově-paralytické látky Novičok strávil několik týdnů v kritickém stavu v nemocnici. Velká Británie z jeho otravy obvinila Rusko a v reakci na to došlo k vyhoštění ruských diplomatů ze zemí EU, USA a Kanady. Rusko později označilo Českou republiku jako jednu ze zemí, ve které se měla tato chemická zbraň vyrábět. Když Zeman před dvěma týdny prohlásil, že Novičok se u nás v malém množství vyráběl a testoval, Kreml jeho tvrzení obratem využil a zpochybnil britskou verzi celé kauzy Skripal.

Podle ministerstva obrany jsou látky typu Novičok u nás v mikroskopickém množství používány pro účely protichemické obrany. Ministerstvo zahraničí naopak trvá na tom, že se v ČR netestovala látka, kterou byl otráven Skripal. De facto mají pravdu oba resorty – problém je v terminologii. Jako Novičok se totiž na Západě označuje celá skupina chemických otravných látek. Jed, kterým byl údajně otráven agent Skripal má označení A234, látka, se kterou pracuje česká protichemická obrana má označení A230. Tedy, obě látky jsou nervové jedy typu Novičok, nejsou však identické.

Předseda výboru František Bublan řekl, že se horní komora Parlamentu tomuto tématu již věnovat nebude. Předseda Senátu Milan Štěch si rovněž myslí, že vysvětlení výboru je dostačující, další jednání by bylo tudíž zbytečné. K tomuto závěru dospěl po zhruba dvouhodinovém uzavřeném jednání senátního výboru. Závěrečné stanovisko by měl Štěch doručit do rukou prezidenta.

Bublan řekl, že „tak, jak to vyložil pan prezident, tak to vyložil nepravdivě, protože ty informace vypadaly trošku jinak.“ Dodává, že Vojenské zpravodajství a Bezpečnostní informací služba předložily Zemanovi stejné informace. Prezident tvrdil, že mezi zprávami tajných služeb je rozdíl, Bublan po jejich přečtení potvrdil, že závěry jsou totožné. Bublan vyzval vládu k intenzivnější koordinaci zveřejňování závěrů tajných služeb, aby si prezident nemohl informace interpretovat po svém.