Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman vyzval ČSSD ke koaliční spolupráci s ANO

Prezident Miloš Zeman vyzval sociální demokraty ke koaliční spolupráci s hnutím ANO. Ve čtvrtek členům ČSSD doporučil, aby v blížícím se vnitrostranickém referendu odsouhlasili podporu vládě Andreje Babiše. Zeman svou představu o novém kabinetu přednesl na tiskové konferenci v závěru návštěvy Moravskoslezského kraje.

V souvislosti s tím také řekl, že v nově vznikající vládě nehodlá tolerovat europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD) na postu ministra zahraničí. Důvodem je zřejmě skutečnost, že Poche v prezidentských volbách podpořil jeho soupeře Jiřího Drahoše.

Vnitrostranického referenda ČSSD se může zúčastnit až 19 000 straníků. V případě, že si odhlasují vstup do vlády, obsadí pět ministerstev, a to vnitra, práce a sociálních věcí, zemědělství, kultury a zahraničních věcí. Zeman na tiskové konferenci řekl, že si je „vědom toho, že někteří sociální demokraté jsou proti této myšlence, respektuji to v demokratické společnosti, jenom je třeba si všimnout, že to jsou zpravidla ti lidé, kteří přivedli sociální demokracii k oněm nešťastným sedmi procentům.“ Někteří zástupci ČSSD se vůči koaliční spolupráci s ANO ohrazují zejména kvůli Andreji Babišovi, který je trestně stíhaný v kauze Čapí hnízdo.

Již dříve se hovořilo o tom, že prezident Miroslava Pocheho příliš v oblibě nemá. Zemanovi se příčí zejména to, aby byl Poche jmenován ministrem zahraničí. O tom, koho by si Zeman na této pozici dokázal představit, hovořil s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Na jednání mj. diskutovali o situaci ve straně před referendem. Schůzka proběhla v Ostravě.

Zeman se netají svojí náklonností a důvěrou k předsedovi Hamáčkovi. O zmiňovaném jednání ale odmítl sdělit jakékoli podrobnosti a ani Hamáček nebyl sdílnější. Zdůraznil, že klíčové bude páteční jednání předsednictva ČSSD.

Noví kandidáti na ministry budou mít opět šanci se v Lánech osobně setkat s hlavou státu. Prezident bude jednat pouze s novými tvářemi, ne s těmi politiky, kteří už ve vládě působili. Dodal ale, že ze seznamu vyplývá, že se jedná převážně o nové tváře. Z dostupných informací je rovněž zřejmé, že s premiérem v demisi Babišem o obsazení ministerských křesel ještě nejednal.