Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident odmítl akceptovat ministra zahraničí, který je vstřícný vůči migrantům

Miroslav Poche (ČSSD) je český politik a ekonom, v současné době působí jako europoslanec v Bruselu. V letech 2002–2014 pracoval jako zastupitel hlavního města Prahy, mezi roky 2010–2014 rovněž jako zastupitel Městské části Praha 3. Europoslancem je od roku 2014. Byl členem statutárních orgánu Pražské energetiky Holding a.s. a Pražských služeb, a.s. Právě skandálem s finančními odměnami z těchto firem Miroslav Poche proslul.

Když minulý týden ČSSD přednesla Miloši Zemanovi jména svých kandidátů na ministry, prezident prohlásil, že by Pocheho jako ministra zahraničí neakceptoval. V rozhovoru pak jako důvod uvedl, že Poche v květnu 2015 napsal článek vstřícný vůči migrantům a migračním kvótám. „Pan Poche je člověk, který výrazně vystupoval ve prospěch migračních kvót, a jeho zaměření by tedy bylo v rozporu s oficiální zahraniční politikou nové vlády,“ řekl prezident.

Poche se nyní snaží před prezidentem ospravedlnit s tím, že jeho tehdejší vyjádření je opřeno o hlasování v Evropském parlamentu z doby, kdy ještě česká vláda neměla stanovenu svou pozici. „Týkalo se neformální zprávy Evropského parlamentu, pro kterou hlasovali všichni sociálnědemokratičtí poslanci,“ tvrdí Poche.

Europoslanec Poche minulý týden požádal prezidenta o schůzku, na které by mu vysvětlil své priority a pokusil se změnit jeho názor. „Představím mu svůj program, možná i svoji kariéru a budu s ním chtít diskutovat, pravděpodobně velmi podrobně, jaké kroky a jaké priority bych v té pozici měl,“ sdělil v pátek Poche tiskové agentuře ČTK.

Zda ho prezident přijme zatím není jasné, hradní mluvčí Jiří Ovčáček označil dotaz, zda Zeman žádosti vyhoví, za předčasnou otázku.